BA3:Telephelyek
Logisztika
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Telephely-kiválasztási módszer
A feladat előtörténete
A mai világban meghatározó szerepet tölt be a logisztika, valamint az ellátási-lánc menedzsment. Mindezt bizonyítja az egyre növekvő számú logisztikai központok jelenléte hazánkban- gondoljunk a főváros vonzáskörzetére (Budaörs, Budakalász, Törökbálint, Üllő). Felkeltette érdeklődésemet, hogy ezek a logisztikai központok milyen szempontok alapján választják ki telephelyeiket, illetve, hogy mi befolyásolja a telephelyek árát.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A logisztikai telephelyek kiválasztási stratégiájára számtalan szakirodalom létezik, melyek segítséget nyújthatnak a logisztika vezetőknek. Azonban ezek feldolgozása, a különböző irodalmak áttekintése sok időt vesz el. Több szempontot is figyelembe kell venni a beruházások előtt. Ilyenek például: munkanélküliség, demográfiai jellemzők, piaci jellemzők, helyi politika, versenytárs, közművesítés, infrastruktúra. Feladatomban csak a kvantitatív jellemzőket (telek ára, munkaélküliség, bérek jellmzői) fogom összehasonlítani, hiszen a kvalitatív mutatók (munkaerő tulajdonságok, helyi környezet imázsa, adottsága) szubjektívek. A helykiválasztás stratégiai fő célja az elhelyezésből eredő előnyök kihasználása, és a költségek minimalizálása.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatok, melyekkel dolgoztam fiktívek. Az interneten, illetve a helyi önkormányzatok honlapján nem találtam megfelelő adatbázist a feladatomhoz.
Attribútumok
- föld, telek ára
- munkaerő bérköltsége
- munkanélküliségi ráta
- nyersanyag költség
- helyi, iparűzési adó
- közművesítés költségei
Objektumok
Mivel az adatok fiktívek, ezért A, B, C, D, E városok.
A feladat által érintett célcsoportok
Az elemzéssel azoknak a logisztikai munkatársaknak szeretnék segítséget nyújtani, akik új telephely kiválasztása, illetve új beruházás előtt állnak. Egy ilyen hasonlóság-elemzéssel könnyebb kiválasztani az adott telpülést, mint több szakirodalmat, internetes forrást áttanulmányozni, és az összes szempontot kielemezni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Feladatommal szeretnék segíteni abban, hogy a telephely kiválasztásáért felelős emberek időt spóroljanak meg. Nem kell több szakirodalmat megvenni, vagy könyvtárakat járni. Az elemzésben feltüntetett szempontok a legfontosabbak, melyek figyelembevétele elengedhetetlen. Természetesen ez egy lehetőség a sok közül. Hiszen vannak, akik a kvantitatív mutatók mellett a minőségi, szubjektív véleményekre is kíváncsiak.