Tabor

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pocahontas (vitalap | szerkesztései) 2010. szeptember 11., 22:22-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Visszasírjuk a nagycsaládok intézményét a nyári szünetben is

A feladat előtörténete

Minden tanév szeptembertől június közepéig nagy terhet ró a szülőre, gyermekre egyaránt. Aztán felzendül a "jól megérdemelt nyári szünet" szignálja, s valljuk be, ettől mi szülők sokan rosszul leszünk. Kiskorú gyermekeink 10 hétig élvezhetik a gondtalan szabadságot, de milyen áron?

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Napjainkban a nagycsalád, mint modell egyre ritkább. 3 generáció együttélése, ahol nagyszülők, gyermek és annak házastársa, valamint unokák osztják meg az anyagi, lelki terheket, szinte megszűnőben vannak. A családalapítás időpontja is egyre inkább kitolódik, átlagosan 30-40 év között vállalják a nők első gyermeküket, de ez sem (teher)mentesíti őket a későbbi 10 hetes nyári szünet alól. Az év 52 hetéből egy 28-45 éves munkavállalónak maximum 22-28 nap szabadság áll rendelkezésére. Ezt kell megszoroznunk kettővel, hiszen a normál család apa-anya-gyermek(ek) felállást takar. Ezzel kell gazdálkodnia, ha tetszik, ha nem! A 10 hetes nyári szünetben, mely 50 munkanap, igen nagy támogatást jelent(het) egy dolgozó párnak illetve gyermekét egyedül nevelő szülőnek, ha gyermekére valaki vigyázni tud! Ezen felül természetesen bőven válogathatnak a táborok ajánlataiból, ha pénztárcájuk engedi. Erre azonban nincs mindenkinek lehetősége!

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Fenti nehéz helyzet megoldásához összegyűjtöttem pár olyan tételt, mely segítségére lehet a gondos szülőknek a heti program kiválasztásánál. A vizsgálatban az objektumok meghatározását 8 részre bontottam. Sporttábor alatt értendő minden olyan tábor, ahol mozognak a gyerekek, legyen az tánc, úszás, karate vagy foci...stb. Nyelvtábor alatt próbáltam a kifejezetten fejlesztő táborokat egy csokorba gyűjteni, ide sorolom a kézműves, népművelő, filmforgató és hasonló táborokat is. Napközis tábor kategóriájába sorolom a lakóhelyhez közeli reggel 8-tól délután 4-5-ig működő táborokat. Ezenkívül fontos megvizsgálni, hogy mi a helyzet akkor, ha "célszemély" vigyáz gyermekünkre, aki lehet nagymama, szomszéd, babyszitter vagy az egyik osztálytárs anyukája. Utolsó kategóriaként hagytam az "egyedül otthon" státuszt. Fenti lehetőségeket mérlegve nagyon fontosak bizonyos szempontok az anyagi vonzaton túl: foglalkoztatottság, kikapcsolódás, közösség, fejlesztés, mozgás, biztonság(érzet), sérülésveszély, más tájak megismerése és nem utolsó sorban, hogy a szabadságát töltő gyermeknek tetszik-e a választásra felkínált lehetőség. Természetesen a családnak is mérlegelnie kell, hogy megengedje-e gyermekének a soha vissza nem térő ausztriai nyelvtábort és inkább lemondva a közös nyaralásról kifizetik a 65.000 forintot? Vagy ezen a pénzen küldjék el a gyereket 3 különböző sporttáborba, melynek heti díja 28.000 forint? Esetleg a napközi lesz az igazi dobogós, hiszen ott csak az ebédpénzt kell befizetni, hetente 5.470 forintot, és ismerős helyen van a gyerek megszokott arcok között? Ördögi körünk persze tovább folytatódik: a nagymama el tudná-e vállalni Pistikét/Eszterkét legalább egy hétre, hiszen ott tényleg csak a leutazás és a hazajutás kerül pénzbe(3.100 forint) vagy a szomszéd nénihez ugorjon be szemünk fénye (500 forint), esetleg a patikában ajánlott, jókedélyű babysittert hívjuk házhoz heti 10.000 forintért? Vagy egyiket sem engedhetjük meg magunknak és gyermekünknek, ezért fájó szívvel, de egyedüli otthoni magányra ítéljük? Nehéz a választás, hosszú a nyár, és a pénztárcánk egyre laposabb!

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat kapcsán az érintett célcsoportok a gyermeke(ke)n és szülő(kö)n túl az iskolák, a táborozást szervező cégek, a babysitterek, a nagymamák, a szomszéd nénik és a közeli anyukák.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Hasznosság kapcsán fontos kiemelnünk, hogy a döntések mindig kompromisszumok mellett születnek. Olyan hosszútávú megoldás az ideális, melyben a célcsoportok tagjai maguk is felismerik saját hasznukat, időről-időre újragondolják stratégiájukat és lépéseket tesznek a hasznosság elérésére. A gyermek elfogadja a szülő döntését, a további célcsoportok, mint táborozást szervező cégek, iskolák, babysitterek ... sbt., felismerik a szülő döntése mögött húzódó egyrészt piaci szemléletet, másrészt szubjektív benyomásokat.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok