BA3:intézmény

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atika (vitalap | szerkesztései) 2010. december 7., 21:46-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/pa.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Közelítőleg hasonló tudású és árkategóriájú fényképezőgépek összevetése hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

Hamarosan szeretném lecserélni a több éves és elhasználódott fényképezőgépemet, amihez segítségül az internetet és a hasonlóságelemzést "hívtam" segítségül. Azért kerestem nagy adatbázissal rendelkező oldalt mert szinte az összes márkából megtalálható készülékeket feltünteti árakkal együtt abból az osztályból ahonnan én szeretnék vásárolni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az interneten pár kattintással mérhetetlenül több információt tudunk megszerezni mintha bemennénk egy fényképezőgépeket forgalmazó műszaki kereskedésbe és ott szemezgetnénk néhány készülékkel. Ugyan akkor tény, hogy a sok információ ellenére nem lehet annyira pontosan és célzottan összevetni a kiválasztott darabokat csupán egy internet böngésző segítségével. A hasonlóságelemzéssel viszont nagyon sok készülék tulajdonságait és ár-teljesítmény értékét nézhetjük meg. Amennyiben ezt a módszert nem ismerném az összehasonlítást úgy végezném, hogy párhuzamosan több gép adatlapját nyitnám meg és a kiemelt adatok és ár alapján próbálnám összevetni a cél darabokat, ami nyílván közel sem vezetne olyan pontos eredményhez. Ezzel a módszerrel elsősorban a képérzékelő felbontására és az árra helyezném a hangsúlyt és ez alapján mérlegelnék.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

A vizsgálat során 6 különböző készüléket hasonlítottam össze amelyek közel hasonló tulajdonságokkal és árral bírnak.

1. Canon Digital Ixus 950IS

2. Casio Exilim Pro EX-FH20

3. Nikon Coolpix S700

4. Olympus FE-190

5. Olympus MJU 1200

6. Panasonic DMC-FS20

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok kiválasztásánál az volt a döntő szempont, hogy mely tulajdonságok számszerűsíthetők és összehasonlíthatók. Ennek okán kellett kihagyni például a képminőséget ami ugyan fontos szempont számomra, de nagyon nehéz lenne számszerűsíteni.

X1-Érzékelő (Megapixel)

X2-Kijelző mérete (inch)

X3-Optikai Zoom (X)

X4-Digitális Zoom (X)

X5-Leghosszabb záridő (mp)

X6-Vakuerősség (méter)

X7-Listaár (HUF)

A feladat által érintett célcsoportok

Mindenki érintett aki új, középkategóriás, átlagos tudású fényképezőgépet szeretne vásárolni, és ezzel a módszerrel szeretné a kiválasztott termékeket összevetni, kiválasztani magának árban vagy ár-érték arányban a legmegfelelőbbet. Valamint annak is hasznos lehet akit érdekel egy ilyen fajta megközelítése a kiválasztás folyamatának.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hat darab gép hasonlóságelemzése során felállított rangsorok alapján gyorsan és átláthatóan meghatározható az ár-érték arány, és megfigyelhetjük, hogy az egyes tulajdonságok mennyire mérvadóak a készülékek árában. Ezek jelentősen megkönnyítik a választást és jobb döntés születhet a kiválasztással kapcsolatban.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatok munkalap létrehozása-alapadatok.

2. Privot munkalap létrehozása-Privot tábla létrehozása az alapadatokból kimutatásvarázslóval.

3. OAM+COCO munkalap létrehozása-Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix létrehozása, ez alapján a rangsor tábla elkészítése a sorszám függvénnyel.

4. A lépcsők tábla a Solver segítségével történt, annak kimeneti eredményeit tartalmazza.

5. A COCO táblázat a Lépcsők tábla adataiból jött létre amihez az FKERES függvényt használtam.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az eredményeket a COCO táblázat végén lévő Eltérés(%) és az ez alapján hozott Ítélet oszlop tartalmazza. Ennek függvényében olcsó az a készülék amelynek ára a becsült árszintnél kevesebb, drága pedig az amelynek ára magasabb a becsült értéknél.


-Két készülék esetében eltérés nem mutatkozott(Olympus MJU 1200, Casio Exifilm Pro EX-FH20), ezért ezek arányosnak tekinthetők.

-A becsléshez képest olcsó készülékek: Nikon Coolpix S700, Panasonic DMC-FS20

-A becsléshez képest drága készülékek: Canon Digital Ixus 950IS, Olympus FE-190

Az elemzés győztese a Panasonic DMC-FS20, mivel a becsült értékéhez képest ez a legolcsóbb.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ezen módszer segítségével jól látható, hogy melyik fényképezőgépet érdemes megvenni, illetve melyek azok amelyeknek jobb az ár-érték aránya. Azonban mindenki más szempontot tart fontosnak ezért a végső döntés és a vásárlás előtt érdemes a végső eredményen kívül a rangsorokat valamint az egyes tulajdonságok fontosságát és súlyát is figyelembe venni. Nekem az ár a legmeghatározóbb ezért valamelyik olcsó készülék mellett tenném le a voksomat.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Véleményem szerint mindenképpen célravezető hasonlóságelemzést végezni, ugyanis így nem csak egy-egy tulajdonság hanem a teljes ár-érték alapján tudunk választani, mivel ez a módszer komplexebb képet ad a készülékekről, ellentétben a hagyományos összehasonlítással.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet