GM3:080

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Qglswn (vitalap | szerkesztései) 2010. december 12., 18:49-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Kérdés: Versenyképességi tanulmány adott mennyiségű kritériumai szerint megállapítható-e, hogy melyik országban a legérdemesebb a vállalatot alapítani?

A feladat előtörténete

A globalizálódó gazdasági verseny rengeteg új lehetőséget rejt magában, hiszen a vállalatok, vállalkozók számára megszűntek az országok határai. Ez lehetővé teszik számukra, hogy egy vállalatot, céget bármely országban alapíthassanak. Azonban így természetesen felmerül a kérdés, hogy akkor melyik ország lenne számukra a legkedvezőbb, hiszen az ország adottságai a vállalat makro környezetének tényezői, mely a vállalatok számára nem megváltoztatható, tehát adott, így pedig a hosszú távú profitabilitás szempontjából nagyon fontos, hogy helyesen legyen megválasztva.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az interneten kevés adat található e témában, illetve ami található, ott csak a végső értékek hozzáférhetőek, a háttérszámítások pedig nem. Így azok nem feltétlen nyújtanak megfelelő távpontot, hiszen minden kritérium azonos súlyozást kap, ez pedig torzítja a képet, hiszen vállalkozásonként egyes tényezők sokkal fontosabb, míg mások kevésbé. E módszer használatával, amennyiben a vállalat elkészíti, vagy más forrásból hozzájut az értékeléshez, és a kritériumokat maga súlyozza, így számára egy egyedi tanulmány készülhet el, ami a számára fontos kritériumok súlyozott figyelembevételével segítheti a döntést, hogy melyik ország lenne számára a legkedvezőbb.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

  • 1. Az adatok kigyűjtése a internetről (http://www.ujreformkor.hu/dr-csath-magdolna-magyar-versenykepesseg-puha-tenyezoi alapján)
  • 2. Adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján (metatáblázat munkalap)
  • 3. Pivot tábla készítése (kimutatás munkalap)
  • 4. Sorszámozás készítése a meglévő adatokból (kimutatás munkalap)
  • 5. COCO tábla készítése (rangsoronként: COCO Y =Y0 elemzés; COCO Y=1000 elemzés munkalap)
  • 6. A kapott eredmény rendezése növekvő sorrendbe (Értékelés munkalap)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok