Hr:Alkoholmentes sörök

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsfuresz (vitalap | szerkesztései) 2010. december 18., 17:47-kor történt szerkesztése után volt. (Attribútumok (X, Y oszlopok))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/fzs.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Alkoholmentes sörök elemzése és összehasonlítása ár,alkoholtartalom,kalóriatartalom és ízviláguk alapján.

A feladat előtörténete

Manapság a közúti balesetek túlnyomó része az ittas vezetésből adódik.Sajnos közvetlen környezetemben is találkoztam már olyan esettel,hogy egy sör után beültek a volán mögé,és bátran vezettek.Egyre nehezebb az emberek többségét meggyőzni arról, hogy mielőtt autóba ülnek, ne igyanak alkoholt.Ez a probléma főként azokat a férfiakat érinti,akik nem ismerik el az alkoholmentes sörök változatos ízvilágát, csupán csak azért mert egy-két fajtán kívül többet nem ismernek.Ezen a makacs ellenálláson felbuzdulva állítottam össze táblázatomat.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Összeválogattam a hazánkban kapható, megfizethető és jó minőségű alkoholmentes söröket, melyeket ízviláguk, áruk, kalóriatartalmuk és szavatosságuk alapján hasonlítottam össze. A kiválasztott termékek adatait a sörgyárak , illetve italnagykerek honlapjáról szereztem be, figyelembe véve családom, barátaim véleményét is. A szűk körben végzett közvélemény kutatásból kiderült,hogy barátaim kizárólag a Buckler és a Schlossgold alkoholmentes söröket fogyasztják,de nem azért mert mind közül ezek a legjobbak,hanem mert az általuk látogatott szórakozóhelyeken ezek lehet kapni. Elemzés készítése nélkül,kóstolással is ki lehetne választani a fogyasztó számára megfelelő terméket,de ez tudományosan nem vetné össze a beltartalmakat, tulajdonságokat az árral. Célom, hogy a fogyasztó az általam összegyűjtött információk összevetése alapján tájékozottan,tudatos döntés alapján tudjon vásárolni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az általam választott termékek adatait az italnagykerek,valamint a sörgyárak honlapjáról szereztem be. irány=0 (minél nagyobb annál jobb) irány=1 (minél kisebb annál jobb)

Objektumok (sorok)

Öt általam ismert terméket vizsgáltam.

  • Q1 Buckler 0,5
  • Q2 Dreher 24 0,5
  • Q3 Schlossgold 0,5
  • Q4 Soproni szűz 0,5
  • Q5 Stella Artois 0,5

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A következő szempontok alapján elemeztem a termékeket:

  • Alkoholtartalom (%)
  • Ízvilág (édes - 0, keserű - 1)
  • Ár/l (Ft/l)
  • Szavatossági idő (hónap)
  • Kalóriatartalom (kcal/100 ml).

A feladat által érintett célcsoportok

Igazából a fiatalkorúaktól az időskorúakig mindenki a célcsoport tagja, de főként aki jogosítvánnyal rendelkezik és vezet, hiszen rájuk vonatkozik leginkább az "iszik vagy vezet" gyakori reklám szlogen is

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A termékek összehasonlításával szeretném az emberek figyelmét felhívni arra, hogy lehet egy alkoholmentes sör is olyan jó, mint alkoholos társai. Mindemellett szeretném könnyebbé tenni legalább pár termék között a választást.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. adatgyűjtés 2. metaadatbázis készítés 3. ellenőrzés (pivot-tábla) 4. vizsgált objektumok: különböző müzliszeletek 5. adattábla létrehozása 6. rangsorok kialakítása sorszám függvénnyel 7. COCO tábla készítése, FKERES függvény segítségével 8. Solver beállításai 9. Solver futtatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Elemzésemnek azt az eredményt kéne mutatnia, hogy a szempontok alapján melyik terméknek kéne olcsóbbnak vagy drágábbnak lennie a jelenlegi helyzethez képest. Az elemzésem viszont azt hozta ki, hogy az árak reálisan vannak meghatározva, hiszen a COCO tábla tény és becslés értékei közötti különbség is nulla minden egyes termék esetében. Az ár/teljesítmény arány azonossága azonban mindaddig csak illúzió, míg minden attribútum bevonásra nem kerül a megoldásba. A STEP2 munkalap tartalmazza az Alkoholtartalomra és a Szavatossági időre való szűkítés eredményét, mely szerint: a Soproni Szűz és a Schlossgold az a két termék, melyet alábecsültek értékelésüknél. A legnagyobb különbség a becsült és tényleges ár között a Soproni szűz esetében mutatkozik. (???)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

(???) Az elemzés- a STEP2 táblázattal kiegészítve-igazolja, hogy a "szűz" sörök közül a Soproni szűz az, amelyet érdemes választani. Nem sokkal maradt el mögötte a Schlossgold, amelyet egyébként családom előszeretettel fogyaszt abban az esetben, ha még hívja őket a kötelesség!

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés a tulajdonságokat az árral tükrözve nyújt segítséget az alkoholmentes sörök közötti választásban.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet Kapcsolódó oldalak: http://www.centraldrinks.hu Sör.lap.hu http://www.soproni.hu/ Konkurens megoldások: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:%C3%A1sv%C3%A1nyv%C3%ADz2