Gyógyszerek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Adri (vitalap | szerkesztései) 2011. január 19., 19:48-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Ide kerül a gyógyszerek cikk.


Forrás

 A letölthető excel URL-je: XLS
 Egyéb támogatás: itt

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az osteoporosis betegség terápiájában alkalmazott gyógyszerek összehasonlítása különböző tulajdonságok, jellemzők alapján.

A feladat előtörténete

A csontritkulás modern társadalmunk egyik legelterjedtebb krónikus betegsége, hazánkban közel egymillió embert, jellemzően nőket érint. A csontritkulás önmagában fájdalommal nem járó, néma járvány, vagyis a csontok anyagának nagymértékű csökkenése úgy, hogy a maradék csontállomány szerkezete és eloszlása a testben szabályos marad. E betegségre rendszerint már csak előrehaladott esetekben derül fény. Legfőbb veszélye, hogy a változó kort követően szilárdságukat vesztő csontok viszonylag kis erőbehatásra is könnyen eltörhetnek. Leggyakrabban a háti gerinc csigolyáinak az összeroppanása és végtagtörések következnek be, ez utóbbiak közül leggyakoribb a csuklótörés, valamint az ennél is veszélyesebb combnyaktörés. Ezek a sérülések súlyos következményekkel járnak, mint például jelentős fájdalom, mozgáskorlátozottságból fakadóan az önellátás képességének csökkenése. Éppen ezért a csontritkulás kezelésének elsődleges célja a törések megelőzése.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A terápiás megoldások összehasonlításához a Gyógyszer Kompendium és a Pharmindex adatait vettem alapul. Olyan gyógyszerkészítményeket hasonlítottam össze, melyek terápiája és kiszerelése eltérő, a gyógyszerekhez kapcsolódó vizsgált beteganyag pedig átlagosan ötven év feletti nők és férfiak. A csontritkulás (orvosi nevén osteoporosis) a csontokat érintő anyagcsere betegség, melynek következtében csökken a csontszövet mennyisége és romlik a minősége. A csontok meggyengülnek, mert építőanyaguk egy része felszívódik. Belsejükben csökken a szivacsos szerkezetű csontállomány sűrűsége. A csontritkulás az elvékonyodott csontkéreg és az egészségesnél lyukacsosabb belső állomány miatt fokozza a csontok törési hajlamát. Ezeknek a korszerű gyógyszereknek köszönhetően a csontritkulás előrehaladása eredményesen lassítható, a törések kockázata jelentősen csökkenthető. A törési kockázatot csökkentő gyógyszerek között vannak olyanok amelyek nemcsak a csigolya, hanem a combnyaktörések ellen is védenek.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kiválasztott gyógyszerek értékelési szempontjainak részletezése.

Objektumok (sorok): • Fosamax 70 mg • Vitamin D3000 NE Bioextra • Bonviva 150 mg tabl. • Actonel Trio 35 mg • Alpha D3 0,5 ug • Epolar 70 mg

A választást tekintve a leggyakrabban használt terápiás gyógyszerek e betegségben.

1. Ellenjavallat (egyik gyógyszer sem szedhető veseelégtelenség esetén, de egyéb ellenjavallatok is előfordulnak mint például anyagcsere zavar, nyelőcső problémák, alacsony vérkalcium szint, stb) 2. Gyógyszer alkalmazása (gyógyszer szedése, napi, heti vagy havi) 3. Mellékhatások (fejfájás, hasmenés, gyomorégés, emésztési zavar, stb) 4. Allergia (bőrpír, kiütés) 5. Hatóanyag kombinációk (alendronát-nátrium-thrihidrát, ergocalciferol ibandronsav biszfoszfonát) 6. Ár


A gyógyszerek tulajdonságai, melyeknek döntő szerepe van a gyógyszer felírásában.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ ráfordítás költségtervezésének szempontjai (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok