Elbocsatas
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/bv.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A munkavállalók hatékonyságának vizsgálata, majd a munka szempontjából a legalkalmatlanabb dolgozó kiválasztása és elbocsátása.
A feladat előtörténete
Sok esetben hallhatunk olyan elbocsátásokról, melyet a munkáltatók igazságtalanul hajtottak végre. Ahhoz hogy senkit ne érjen csalódás ki kell dolgozni egy megbízható rendszer, mely alapján könnyen ki lehet választani azokat a személyeket, akik nem illeszkednek a cég profiljába. Az hogy munkavállalók igazságérzetét ne sértse, ahhoz olyan adatokra van szükség, melyek nincsenek számukra hátrányos megkülönböztetéssel (pl.: nem, kor, vallási és politikai nézetek, etnikai csoporthoz való tartozás). Az adatbázis csak olyan adatokat tartalmaz, amik szigorúan a munkához kapcsolódik.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A rendelkezésre álló adatbázisból megtudhatjuk, hogy milyen adatok döntenek a munkavállaló elbocsátásáról. Ezen belül a legsúlyosabb, és amivel a legtöbb kárt okozzák a cég számára az a balesetek okozása és az igazolatlan hiányzás. Az itt felsoroltak alapján a 3 számú dolgozó a legalkalmatlanabb és őt kell elbocsátani, mivel a legtöbb kárt ő okozta a vállalatnak a rangsorfüggvény alapján.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
6 építőipari munkás adatait rögzítettem, melyből 3 segédmunkás és 3 kőműves.
Objektumok (sorok)
- O1
- O2
- O3
- O4
- O5
- O6
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Hány éve dolgozik a cégnél? Mértékegysége években van megadva, és minél hosszabb ideje dolgozik a vállalatnál annál jobb.
- Munkahelyi teljesítményének értékelésében elért pontszám. A munkavállaló maximálisan 100 pontot érhet el, értelemszerűen minél több pontot kap annál jobb helyezést ér el.
- Havi átlagos ledolgozott órák száma. A mértékegység órákban van megadva és minél többet dolgozik az egyén annál jobb a cégnek is és neki is.
- Igazolatlan hiányzások száma. Napokban mérve, és minél kevesebbet hiányzik a dolgozónk annál eredményesebben teljesíti a munkát.
- Okozott-e már balesetet? (Igen=1, Nem=2) Itt a mértékegység egy érték mely megmutatja, hogy az értékelendő dolgozó okozott-e már balesetet munkája során. Természetesen az érték jelen esetben minél nagyobb (vagyis 2) annál jobb.
- Vezetői vélemények száma (8 vezető által) a mértékegységet itt darabszámban adtam meg. Az irány pedig egyértelműen minél több vezetőnek jó a dolgozó munkájáról kialakított véleménye annál kevésbé kívánnak tőle megválni.
A feladat által érintett célcsoportok
Alapvetően az építőiparban dolgozó kisebb cégekre érvényes, ahol nincs jelen a HR vagy a vállalat nagyságától adódóan nem engedhetik meg maguknak külön személyzeti osztály létezését, viszont azt sem engedhetik meg maguknak, hogy olyan embernek fizessenek, aki nem szolgálja a cég fejlődését.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat segítséget nyújt azon dolgozó kiválasztásában, aki alkalmas a feladatai ellátására. Segítségével biztosabban és rövidebb idő alatt meghatározható azon munkatárs személye, aki nem képes eredményt produkálni, és ezzel elkerülhetőek a többletköltségek.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A maximum pont az 100 ennyit kaphat valaki és ehhez képest, a számításba vett attribútumok, hogy befolyásolják egy alkalmazott későbbi megfelelőségi besorolását vagy reális a 100 pont vagy kevés, esetleg sok, ezért az egyén lehet alulértékelt vagy túlértékelt vagy reálisan ítéltük meg az alkalmazottat.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A táblázat egy létező szervezetre vonatkoztatva adja meg a lehetséges személyeket, akiket el lehet bocsátani. Az elemzés megmutatja, hogy kik azok az emberek, akik a legrosszabban teljesítenek (nem érték el a maximálisan teljesítendő 100 pontot), tehát a négy fő közül (O2, O3, O4, O5) a legrosszabb teljesítményt O3 nyújtotta.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Minden tényezőt megvizsgálva, a rangsor függvény és a Coco elemzés is azt mutatta, hogy a legrosszabb teljesítményt O3 nyújtotta. A vállalat képtelen tovább alkalmazni és mihamarabb meg kell válniuk tőle mielőtt még több kárt okoz a cég számára.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az új módszerrel mindenképpen gyorsabb, reálisabb eredmény produkálható és nem bocsátkozik feltételezésekbe. A sablon elkészítése után, automatikusan használható a módszer, kizárja, hogy olyan emberi tényezők döntsenek, mint például a szimpátia.