KKKivalasztas

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Esztergomi Tünde (vitalap | szerkesztései) 2011. február 6., 23:57-kor történt szerkesztése után volt. (Attribútumok (X, Y oszlopok))

Tartalomjegyzék


Leírás Metaadatbázis PIVOT Táblázat Lineáris közelítés


Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/et.xls


A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy élelmiszeripari vállalat kereseleti és kínálat elemző pozíciójára keresi a számára megfelelő ember. Mivel a kiválasztás egy több lépcsős folyamat és igen komplex, a jelentkezők önéletrajza közül ki kellett szűrni,hogy a diploma minősítése, a gyakorlatban eltöltött évek száma és a referencia megbízhatósága illetve visszajelzése által, melyek azok a potenciális leendőbeli munkatársak akik érdemesek arra, hogy a következő rostán részt vegyenek, mely a teszt megírása. Ezután következett egy személyes interjú, melynél döntő szerepet játszott a személyes benyomás, ugyanis a vállalat odafigyel a leendő munkatársak személyére, mennyire kellemes adott esetben unszimpatikus. A megadott szempontokat 1-5ig pontoztam így jutott tovább 10 ember, melyek közül ki kell választani a legmegfelelőbbet. A dilemma, hogy vajon ki lesz a legmegfelelőbb.

A feladat előtörténete

Választásom azért erre a témára esett, mert 3 hónapig dolgoztam gyakornokként, egy élelmiszeripari vállalatnál, ahol betekintést nyerhettem a kiválasztás folyamatába. Egyik legösszetettebb és legnehezebb feladat megtalálni a megfelelő személyt az arra adott pozícióra. Mivel nem csak a személyes benyomás alapján döntenek a személyügyi szakemberek, ezért szerettem volna jobban elmélyülni abban, hogy emelett mik azok a döntő tényezők amik befolyásolhatják egy pozíció elnyerését.Több munkahelyen is leegyszerűsítik a kiválasztás folyamatát, mégpedig az önéletrajz szűrése után következhet a személyes beszélgetés a HR szakemberrel vagy a vezetővel és már fel is van véve az új munkatárs.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

A feladat megoldás jelenlegi helyzete rávilágított arra, hogy ki a megfelelő munkatárs a keresleti és kínálat elemző pozícióra. A lehető legrosszabb kiválasztási módszer, ha a jelölt csak egy személyes beszélgetés során találkozik a HR szakemberrel vagy a vezetőség más tagjával és már fel is van véve.Több hátrány keletkezik belőle, mint előny. Főleg az adott pozíciónál, hiszen egy élelmiszeripari cég életében fontos a kereslet, pontos és gyors előrejelzése ahol a szakember szakmai tudása nem elenyésző. Ha csak a személyes találkozás alapján döntünk, a jelöltről nem mindig derül ki, hogy alkalmas-e valóban vagy sem. Ha az újonnan felvett dolgozó nem válik be az a cégnek rengeteg pénzébe kerülhet, az esetleges áthelyezés, képzés és oktatás miatt. A munkavállalói oldalon pedig pszichológiai, életvezetési problémákba ütközhet a sikeresen elnyert állás sikertelensége által. Ha csak az elbeszélgetés alapján döntünk, így is felállítható egy rangsor. A táblázatomban felsorolt szempontok alapján, véleményem szerint a személyes benyomás mellett még a teszten elért eredmény is értékelhető egy interjú során. E két szempontban kapott pontszámokat átlagoltam. A rangsor a következő lett: 1. B.T 5 pont 2. F.P 4,5 pont 3. E.I 4 pont 4. C.R, D.E és I.O 3,5 pont 5. H.S és J.R 3 pont 6. A.K és G.R 2,5 pont.

Ezen hiányos és leegyszerűsített kiválasztási mód helyett mindenképpen több szempontra kell odafigyelni és többlépcsőssé kell tenni a kiválasztási folyamatot. Hiszen nem biztos, hogy egy gyenge minősítést szerzett diplomájú ember az IQ teszten is gyengén szerepel.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok tekintetében, ami problémát okozott, hogy a felsorolt szempontok közül vajon melyik a hangsúlyosabb és melyik kevésbé, és melyek azok amelyek biztosítják az elemzői pozíció sikeres elvégzését.

Objektumok (sorok)

A.K, B.T, C.R, D.E, E.I, F.P, G.R, H.S, I.O, J.R

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Szakmai tudás, Személyes benyomás, Referencia, Teszt, Diploma minősítése, Gyakorlat. A felsorolt szempontok közül a diploma minősítésének mértékegysége pont, a gyakorlat mértékegysége év, a többié pont. A irány meghatározása aszerint történt, hogy minél magasabb értéket kaptak a jelöltek, az adott szempontokkal kapcsolatban, annál nagyobb esélyük van a megpályázott munka elnyerésére. Az irány emiatt 0.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)