Szerkesztő:Annaacsai

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Annaacsai (vitalap | szerkesztései) 2011. március 22., 14:55-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy cégen belül a vezető és a HR-es közös munkával az év dolgozóját akarja megválasztani, különböző tulajdonságok alapján.

A feladat előtörténete

Egyetemi éveim alatt egy nyáron gyakornokként dolgoztam a TV2-nél, a HR osztályon. Ez időszakba esett a teljesítményértékelés folyamata is, és a hónap dolgozója címet is elnyerték. Kíváncsi voltam, vajon mi alapján kapja meg ezt a kitüntetést egy-egy személy. Bár nem láthattam bele a teljes folyamatba, mégis úgy gondolom, különböző személyiségi tulajdonságok alapján, s ezen tulajdonságok teljesítménybe fordításával hozzák meg ezt a döntést.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatom-HR-esként-, hogy különböző szempontokat figyelembe véve, s azokat pontozva az év dolgozóját kiválasszam. Véleményem szerint fontos, hogy a vezető is szerepet kapjon a döntés meghozatalában, hiszen a végeredményt ő látja. Ha nem lennének szempontok- jelen helyzetben személyiségtulajdonságok, de nevezhetjük őket kompetenciáknak is- amik alapján összehasonlítom a dolgozókat, nem tudnék érzelemmentesen dönteni. Azonban, ha az év dolgozóját keresném egy cégnél, nemcsak a tulajdonságai teljesítménybe fordítását figyelném, hanem emberi viszonyulását is a cégen belül a környezetében lévőkre.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Feladatomban az adatok fiktívek. Öt olyan tulajdonságot választottam, amik elengedhetetlenek egy cégnél dolgozó ember számára, ha jó munkavállaló akar lenni. Az év dolgozója címre esélyes öt munkavállaló tulajdonságait pontozza a vezető és a HR-es. A cél: megtalálni azt a dolgozót, aki a e tulajdonságokat a legkiemelkedőbben bírja.

Objektumok (sorok)

Dolgozó1, Dolgozó2, Dolgozó3, Dolgozó4, Dolgozó5

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • pontosság(pontszám) irány:0 minél nagyobb a pontszám, annál precízebben dolgozik az év során
  • monotónia tűrés(pontszám) irány:0 minél magasabb a pontszám, annál nagyobb esélye van, hogy ő lesz az év dolgozója
  • talpraesettség(pontszám) irány:1 minél magasabb a pontszám, annál határozottabb, új megoldásokat kereső személy
  • konfliktus kezelés(pontszám) irány:0 minél magasabb a pontszám, annál inkább jó problémamegoldó képességgel rendelkezik
  • team munka(pontszám) irány:0 minél magasabb pontot ér el, annál jobbak az interperszonális képességei

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban egy cégről van szó, melyben az érintettek a vezető, a HR-es- tulajdonképpen több HR-es dolgozhat egy cégnél, de itt pont az az egy, aki az év dolgozóját választja ki-, és az év dolgozója címért "versengő" munkavállalók.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

E feladat esetében az minősül hasznosságnak, ha a megfelelő ember kapja meg az év dolgozója címet, s az ehhez hozzákapcsolódó jutalmat is. Ez legtöbbször pénz formájában valósul meg, a jutalmak általában egy jól működő cég életében 300000 és 600000 forint között mozognak. A megfelelő ember kiválasztása emberi erőforrást vesz igénybe: időt! Igen nagy jelentőséggel bír, hogy a megfelelő személyt válassza ki a vezető és a HR-es, hiszen motiváló hatása lesz a többi munkavállalóra! Ha nem jó embert választanak, akkor a kevés és nem túl eredményes munka is követendőnek tűnhet. Ezen kívül a vezetőség sem örül annak, ha nagyobb összeg a nem megfelelő helyre kerül.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok