Ekonyvolvaso

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Czl (vitalap | szerkesztései) 2012. május 29., 20:31-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/ekonyvolvaso.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A hazai könyvszektor vezető ekereskedelmi szereplőinek összehasonlítása.

A feladat előtörténete

Több ízben olvastam már kutatást a hazai online könyvpiaci szektorról, kíváncsiságom arra terjed ki, -melyre hasonlóságelemzéssel szeretnék alátámasztást, vagy megcáfolást nyerni- hogy az általunk kialakított sorrend mennyire állja meg a helyét.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Saját kutatásból dolgoztam, mely a feladatban való személyes érintettségem miatt állt rendelkezésemre, az egyik vizsgált cég alkalmazottjaként.


Objektumok (sorok)

Bookline
Alexandra
Líra
Polc.hu
Libri
Books.hu

Attribútumok (X, Y oszlopok)

látogatószám (db), minél több annál jobb
Potenciális e-ker látogatások (db), minél több, annál jobb
visszapattanók száma (%), minél kisebb annál jobb
Üzemeltet-e boltot (0=nem, 1=igen), minél nagyobb annál jobb
A boltban ingyen átveheti e a megrendelt terméket(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb
van-e törzsvásárlói program(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb
Külföldre szállít-e(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb

A feladat által érintett célcsoportok

Az online szektorban tevékenykedő vállalatok célcsoportja egészen jól körülhatárolható, pontosan a célozhatóság és a mérési módszerek sokszínűsége miatt. Mindenek előtt alapfeltétel, hogy azok tartoznak a potenciális célközönségbe, akik internethasználók és biztonsággal mozognak az internetes vásárlások terén, valamint a kultúra iránt fogékonyság azt gondolom, hogy alapjaiban határolja körbe a csoportot.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasznosság szempontjából mindenekelőtt egy tiszta, objektív képet szeretnék kapni a hasonlóságelemzés eredményeképp. Megvizsgálni, hogy az általunk felállított sorrend megfelel-e a valóságnak, valamint az általunk adott súlyok mennyiben tükrözik a valóságot. Az online szektorban amennyire könnyű ma a piacra lépés, annál nehezebb a szereplők közül kitűnni. Fontos meghatározni azokat a kiemelkedő tényezőket, amelyek alapján megkülönböztetjük önmagunkat a versenytársainktól. Mindazonáltal nem szabad a téves megítélés csapdájába esni. A legmeghatározóbb online szereplők meghatározása után szeretnék objektív eredményt kapni, mely a későbbi munkámat is nagyban elősegíti (az attribútumok egy része a vásárlóknak kiemelten fontos tulajdonságokat jelölik, másik részük pedig azt képezi len nekünk, hogy megfelelő számú vásárló ismer-e minket és ellátogat-e az oldalunkra)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Objektumok meghatározása és attribútumok meghatározása
3. Az adatokat összegyűjtése (Objektum-Attribútum mátrix)
4. Pivot tábla elkészítése az alapadatok segítségével
5. Rangsor tábla elkészítése
6. COCO-analízis
7. Eredményértékelés

A COCO elemzés eredményeképpen a legjobb eredménnyel, az általam is favorizált Bookline Webáruház szerepelt, és igaznak bizonyult az állítás is, miszerint az Alexandra webáruház, szinte észrevehetetlen különbséggel zárt a második helyen. Ami viszont érdekesség, hogy bár az általam állított táblázatban a Libri még "versenyben" tudott maradni az első háromban, viszont a Coco elemzés alapján jóval a két piacvezető mögött szerepel. Fontosnak tartom megjegyezni:az Alexandra jó helyezése az általam kreált rangsor alapján- a szakemberek által- a nagyon fontosnak vélt visszapattanási arány alacsony értéke miatt született. A visszapattanási arány (bounce rate)nagy mértékben meghatározza a konverziót, amely magát a cselekvést méri az oldalon felhívást követően.


Saját megállapítás alapján - objektíven, személyes érintetésegem figyelmen kívül hagyása mellett- a Bookline Webáruház a piacvezető az internetes könyvkereskedés szektorában. A három "nagy" versenyében nagyon kevés a különbség a szereplők között.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet