Vallalatimenedzsment

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rdk8 (vitalap | szerkesztései) 2012. október 4., 17:47-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A vállalati menedzsment vállalati eredményességre gyakorolt szerepének és hatásának összehasonlító elemzése három tetszőlegesen választott hazai Volántársaság (Nógrád Volán Zrt., Borsod Volán Zrt., Márta Volán Zrt.) releváns adatai alapján.

A feladat előtörténete

Az általam készített feladat célja a szakdolgozatom hasznosabbá, eredményesebbé tétele. Szakdolgozatom témája a vállalati menedzsment szerepe és hatása a vállalat eredményességére. A munkámban az elsődleges célom az volt, hogy megvizsgáljam, hogy a vállalati eredményesség mértékét mely vállalati menedzsmentet jól leíró tényezők befolyásolják.


A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Sokan kíváncsiak vagyunk rá, hogy milyen vállalati menedzsment politika miatt fut igazán jól egy vállalat, illetve annak a tényleges eredményessége. Ha nem könyvvizsgálói jelentésekről vagy könyveléssel kapcsolatos elemzésről van szó, akkor konkrét elemzésekkel alig találkozunk. Ráadásul a könyvvizsgálói elemzések nem vesznek figyelembe más hasonló paraméterekkel és célokkal rendelkező céget. Ugyan rengeteg tanulmány (akár szakdolgozatok is), szakirodalom található a könyvesboltokban vagy az interneten, melyek a vállalati menedzsment szerepével és feladataival foglalkoznak, de ezek számszerű, elemző vizsgálatot nem végeznek. Az ilyen elemzésre pedig a tanulmányaim során megismert COCO hasonlóságelemző-módszer tűnt számomra leginkább alkalmasnak.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az elemzés elvégzéséhez szükséges adatokat az http://e-beszamolo.kim.gov.hu/ portálról gyűjtöttem össze. Egyrészt kikerestem, majd felhasználtam a már említett három Volántársaság nyilvánosságra hozott főbb 2009, 2010 és és 2011-es mérlegadatait, s ezekből kiszámoltam az egyetemen és szakirodalomból tanult képletek alapján az egyes mutatókat. Másrészt, ellenőrzés céljából (jól számoltam - e?) tanulmányoztam a három volántársaság évenkénti részletes jelentéseit, melyek majdnem valamennyi általam választott és kiszámított mutatót tartalmaztak.

A feladat és az elemzés megértéséhez fontosnak tartom néhány tényező definiálását, fogalmának meghatározását. Élőmunka termelékenysége (eFt): A termelékenység növelése elérhető jobb munkaszervezéssel, előkészítéssel, a munkafolyamatok begyakorlásával, a szakképzettség növelésével, a munkafegyelem javításával, valamint műszaki fejlesztéssel. Kiszámítási mód: Nettó árbevétel/Átlagos statisztikai létszám

Saját tőke aránya (%): Minél magasabb a mutatószám értéke, annál kedvezőbb a vállalkozás megítélése, mivel azt jelzi, hogy a vállalkozás nincs eladósodva. Az ilyen cég a hitelfelvételi lehetőségeit kevésbé merítette ki, nagyobb lehetőségei vannak egy esetleges későbbi fejlesztés külső finanszírozási forrásainak megszerzéséhez. Kiszámítási mód: Saját tőke/Összes forrás Eszközarányos eredmény (%): A vállalkozás összes eszközének eredményét fejezi ki, megmutatja, hogy a vállalkozás vezetői a céget mekkora megtérülési ráta mellett működtették. A mutató egyaránt fontos lehet a tulajdonosok és a hitelezők számára, akárcsak a vállalat vezetése számára. Return on Assets = ROA Kiszámítási mód: Adózás előtti eredmény/Összes eszköz Likviditási ráta (%): A kapott érték azt jelzi, hogy a mobilizálható (könnyen pénzé tehető) eszközök hány százalékát teszik ki a likvid (rövid időn belül kiegyenlítendő) tartozásoknak. Minél magasabb a hányados értéke annál biztonságosabbnak tekinthető a vállalkozás likviditása. Kiszámítási mód: Forgóeszközök/Rövid lejáratú kötelezettségek A mutató - 1-nél kisebb értéke esetén fennáll a vállalkozás fizetésképtelenségének közvetlen veszélye, - 1 fölötti értéke elfogadható, - normális üzemmenet esetén az 1,3 érték tekinthető megfelelőnek, - a túl magas érték a jövedelmezőség romlását vonhatja maga után.

Objektumok (sorok)

A sorok az általam összehasonlított vállalatok egyes éveit tartalmazzák, amelyek a következők: 2009. Nógrád Volán, 2009. Borsod Volán, 2009. Mátra Volán, 2010. Nógrád Volán, 2010. Borsod Volán, 2010. Mátra Volán, 2011. Nógrád Volán, 2011. Borsod Volán, 2011. Mátra Volán

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokba azok a tényezők (mutatók) kerültek, amelyek véleményem szerint jelentősen befolyásolják azt, hogy hogyan alakul a vállalat eredményessége, valamint jól leírják a vállalati menedzsmentet. Az általam lényegesnek tartott tényezők az alábbiak: átlagos állományi létszám (fő) - minél többen dolgoznak, annál eredményesebb a vállalat élőmunka termelékenysége (eFt) - minél nagyobb, annál termelékenyebb a vállalat saját tőke aránya (%) – minél kisebb, annál nagyobb a kényszer a jó menedzseri döntésekre igazgatóság és felügyelőbizottság díjazása (eFt) - minél nagyobb, annál motiváltabb és hasznosabb egy vezető eszközarányos eredmény (%) – minél nagyobb, annál több az összes eszköz eredménye likviditási ráta (%) - minél nagyobb, annál biztonságosabb a vállalat azonnali fizetőképessége mérleg szerinti eredmény (eFt)

Irányok meghatározása: - 1, minél kisebb, annál jobb - 0, minél nagyobb, annál jobb

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat megoldását követően választ kapunk arra a kérdésre – mivel a befolyásoló tényezők is számszerűsítve vannak, illetve fontossági sorrendjük is meghatározásra kerül – hogy mely mutatókat kellene javítani ahhoz, hogy a vállalat eredményessége kedvezőbb legyen. Így az elemzéssel kapott eredmények esetleg vállalati szintű döntések támogatására is alkalmasak lehetnek (pl. likviditás növelése). COCO hasonlóságelemzés: • Adatvagyon összegyűjtése (ingyenes). • Egyes mutatók kiszámítása, ellenőrzése 2500 Ft/óra Ráfordított idő: 2 óra • Az adatvagyonhoz szükséges programcsomag beszerzési költsége (Excel Solver, ingyenes). • A szakértői munka: o Költsége: 3000Ft/óra o Ráfordított idő: 1 óra. Összköltség: 8000 Ft Így 8000.- forint reményében végeztem el a munkát a tananyag szerinti módon.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet