Kulturalis-sokk
Tartalomjegyzék
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_kultursokk.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Kulturális sokk-szimulátor!
Gondolatok különböző személyek külföldi kiküldetés előtti felkészítésének szükségszerűségéről
A feladat előtörténete
Személyes kötődés
A téma azért aktuális számomra, mert azt gondolom, hogy a mai világban egyre többen döntenek úgy, hogy külföldre költöznek, idegen országban próbálnak új életet kezdeni. Azt szeretném, ha a kevésbbé rátermett személyeknek segítséget tudnék nyújtani abban, hogy belássa, és egyértelművé váljon számára, hogy szükséges számára a kiküldetés előtti felkészítésen való részvétel. Saját magam is gondoltam arra, hogy szerencsét próbálok külföldön és abszolút motiváltnak éreztem magam abban, hogy megvizsgáljam, kik azok az egyének, akik megfelelően tudnák venni az új kultúra okozta nehézségeket.
Szakértői javaslatok
Minden munkáltató szeretné, ha az alkalmazottaik a lehető legjobb munkát végeznék. Akit külföldre küldenek munkavállalás céljából, egy minimális elvárásnak meg kell hogy feleljen, hiszen nyilván nagy a személyen a teher, a megfelelési vágy. A munkáltató cégek vezetői számára fontos, hogy a kiválasztott egyén jól dolgozzon, elégedettek legyenek vele a külföldi munka elvégzését követően.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Egy olyan módszert alkalmaznék, amely segítségével megtudhatjuk, mely személy számára van szükség felkészítő tanfolyamra a külföldi kiküldetés előtt. Azt gondolom, hogy minden személy kompetenciáinak értékét összeadnám, majd átlagot számolnék. A legalacsonyabb értékkel rendelkező személyek számára lenne erősen javasolt a felkészítés és a magasabb átlag értékkel rendelkező személyek részére pedig kevésbbé javasolt.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
A kutatásom objektumai nem mások, mint a rövid kérdőívemet kitöltő személyek, akik körében azt mértem fel, hogy kiben, mekkora mértékben szerepelnek a különböző beilleszkedést elősegítő kompetenciák.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Kutatásom attribútumai a már fent említett kompetenciák. Ezekből összesen 11 különböző tulajdonság a fontos. A kapcsolatteremtő készség, a nyelvi készség, a kulturális kíváncsiság, a bizonytalanság tolerálása, a rugalmasság, a türelem és tisztelet, a kulturális empátia, az erős én-tudat, a szereptávolítás, a stabilitási zónák megteremtése, valamint a humorérzék megléte a legfontosabb egy abszolút idegen közegbe való sikeres beilleszkedéshez.
A feladat által érintett célcsoportok
7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok