Kulturalis-sokk

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rdk1 (vitalap | szerkesztései) 2013. május 8., 18:05-kor történt szerkesztése után volt. (Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_kultursokk.xls


A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Kulturális sokk-szimulátor!

Gondolatok különböző személyek külföldi kiküldetés előtti felkészítésének szükségszerűségéről


A feladat előtörténete

Személyes kötődés


A téma azért aktuális számomra, mert azt gondolom, hogy a mai világban egyre többen döntenek úgy, hogy külföldre költöznek, idegen országban próbálnak új életet kezdeni. Azt szeretném, ha a kevésbé rátermett személyeknek segítséget tudnék nyújtani abban, hogy belássa, és egyértelművé váljon számára, hogy szükséges az egyénnek a kiküldetés előtti felkészítésen való részvétel. Saját magam is gondoltam arra, hogy szerencsét próbálok külföldön és abszolút motiváltnak éreztem magam abban, hogy megvizsgáljam, kik azok az a nők és férfiak, akik megfelelően tudnák venni az új kultúra okozta nehézségeket.


Szakértői javaslatok

Minden munkáltató szeretné, ha az alkalmazottaik a lehető legjobb munkát végeznék. Akit külföldre küldenek munkavállalás céljából, egy minimális elvárásnak meg kell hogy feleljen, hiszen nyilván nagy a személyen a teher, a megfelelési vágy. A munkáltató cégek vezetői számára fontos, hogy a kiválasztott egyén jól dolgozzon, elégedettek legyenek vele a külföldi munka elvégzését követően.



A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Egy olyan módszert alkalmaznék, amely segítségével megtudhatjuk, mely személy számára van szükség felkészítő tanfolyamra a külföldi kiküldetés előtt. Azt gondolom, hogy minden személy kompetenciáinak értékét összeadnám, majd átlagot számolnék. A legalacsonyabb értékkel rendelkező személyek számára lenne erősen javasolt a felkészítés és a magasabb átlag értékkel rendelkező személyek részére pedig kevésbbé javasolt.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az objektumok és az attribútumok meghatározásában egy kisebb kutatási teszt volt segítségemre. Különböző nemű, korú, valamint iskolázottságú személy vett részt a kutatásban. Összesen 16 személy töltötte ki a skálás értékelést, amely lényegében felsorakoztatta a 11 különböző kompetenciát és mindenkinek saját, őszinte megítélése alapján kellett 1-5-ös skálán pontozni a magában meglévő tulajdonságokat.


Objektumok (sorok)

A kutatásom objektumai nem mások, mint a rövid kutatásomat kitöltő személyek, akik körében azt mértem fel, hogy kiben, mekkora mértékben szerepelnek a különböző beilleszkedést elősegítő kompetenciák.


Attribútumok (X, Y oszlopok)

Kutatásom attribútumai a már fent említett kompetenciák. Ezekből összesen 11 különböző tulajdonság a fontos. Az X1:Kapcsolatteremtő készség, az X2:Nyelvi készség, az X3:Kulturális kíváncsiság, az X4:Bizonytalanság tolerálása, az X5:Rugalmasság, az X6:Türelem és tisztelet, az X7:Kulturális empátia, az X8:Erős én-tudat, az X9:Szereptávolítás, az X10:Stabilitási zónák megteremtése, valamint az X11:Humorérzék megléte a legfontosabb egy abszolút idegen közegbe való sikeres beilleszkedéshez.


Attribútumok válaszadásai: Minél alacsonyabb értéket adott meg a skálázásnál, annál inkább nem megfelelő a személy a külföldi kiküldetéshez.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportom közé tartoznak azok a nők és férfiak, akik elszántságot éreznek arra, hogy egy idegen, külföldi környezetben dolgozzanak és éljék mindennapjaikat, valamint azok a személyek, akik nem önszántukból kívánnak nekivágni az ismeretlennek, hanem a munkahelyi kötelezettség teljesítése ösztönzi őket.


Akik számára hasznos lehet a végeredmény:

- Cégek, szervezetek vezetőinek számára

- Tréningek vezetői számára


Miért?

- Cégek, szervezetek vezetői ennek a kutatásnak a végrehajtásának segítségével nagyon egyszerűen és könnyen tudnak döntést hozni külföldi kiküldetés esetén, hogy vajon mely személyek lehetnek rátermettek ennek a feladatnak a tökéletes megoldására.

- A tréningek vezetői számára azért lehet hasznos, mert ennek a módszernek a segítségével könnyebben ki tudják szűrni azokat a személyeket, akiknek mindenképpen részt kell venniük a kiküldetés előtt egy interkulturális tréningen.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Nagy segítség lehet a feladat végeredménye a kalandvágyó személyeknek, akik külföldre kívánkoznak szerencsét próbálni, hiszen olyan tulajdonságokat, kompetenciákat állítottam fel, amelyek az ilyen helyzetben való könnyebb beilleszkedést segíti elő. Azt gondolom, hogy ha az egyén a meghatározott beilleszkedési kompetenciákat őszintén áttekinti magában és folyamatosan próbálja fejleszteni, illetve gyakorolni a különböző képességeket/készségeket, akkor sikeres beolvadást érhet el a kiválasztott kultúra társadalmába.

Úgy gondolom, hogy manapság nem elég időt és energiát fektetnek abba az emberek, hogy ilyen nagy döntés előtt, mint például a külföldi munkavállalás, előzetesen felkészüljenek mind lelkileg, mind fizikailag.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER

Objektumok meghatározása: Véletlenszerű volt a kitöltés, nem volt kritérium azt tekintve, hogy kinem szabad és kinek nem, kitöltenie az erre a célra létrehozott skálát. Vegyesen szerepelnek a kitöltésben nők és férfiak is egyaránt.

Attribútumok meghatározása: A beilleszkedési kompetenciákat vettem figyelembe, vagyis azokat a képességeket / készségeket, amelyek elengedhetetlenek az idegen kultúrába való beilleszkedéshez.

Adatbázis: Online kitöltés

Sorszámozás: 16 sor, azaz 16 vizsgált objektum. A sorszámok véletlenszerűek.

MY-X paraméterek: MY-X alkalmazás segítségével, COCO modell ábrázolása. [1]

Rangsor: Az OAM alapján elkészült a COCO elemzés, amely megmutatta, hogy a kitöltők közül mely személy alkalmas, illetve abszolút nem alkalmas a külföldi kiküldetésre. Az a személy, aki a legalacsonyabb pontszámot érte el a kutatásban, azoknak nem ajánlott a kultúraváltás, míg azok a kitöltők, akik a legmagasabb pontszámot érték el, bátran jelentkezhetnek kiküldetésre külföldre, mert ők ideálisabbak a kulturális sokk elkerülésében.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

- Nem minden ember alkalmas arra a feladatra, hogy külföldön vállaljon munkát, külföldre költözzön új életet kezdeni.

- Az eredmények jól mutatják, hogy kik azok a személyek, akik rátermettek erre a feladatra és kik azok, akik abszolút nem.

- A PIROS színnel jelöltek alkalmas személyeknek minősültek

- A ZÖLD színnel jelölt egyének számára nem ajánlott.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Minden hasonlóságelemzés lényege a lépcsős függvény. Ennek a függvénynek a segítségével tudjuk megállapítani, hogy a különböző sorszámok a lépcsők összege alapján milyen értékekhez vezet.

Vagyis láthatjuk, hogy vajon mely személy beilleszkedési kompetenciái engedik meg azt, hogy egy idegen kultúrában, idegen közegben elkerülje a kulturális sokk állapotot.

A COCO elemzés segít nekünk abban, hogy kinek érdemes új életet kezdenie egy külföldi országban és ki az, akinek nem ajánlott, hiszen egy kis idő elteltével úgyis hazatérne a sokk okozta tünetek miatt.

A 11 attribútumhoz 16 lépcső tartozik, amik értékeit skálás rendszer segítségével állapítottam meg és a használt program, a különböző értékeket hozzáadva végezte el a számításokat.

Fájl:Lépcsők 1

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok