Egeszseg

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv5 (vitalap | szerkesztései) 2013. május 23., 12:12-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_egeszseg.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az egészséges életmód 30 és 40 éves korú férfiak és nők között

A feladat előtörténete

Személyes kötődés

Családomban az egészség kiemelkedő fontossággal bír, ugyanis én is és édesapám is beteg, ezért számunkra az egészségtudatosság nagyon fontos, annak érdekében, hogy minél tovább élhessünk a betegségektől mentesen, és szeretném a környezetemben élőket is erre buzdítani.


Szakértői javaslatok

Minden cégtulajdonos és munkáltató azt szeretné ha az alkalmazottai minél kevesebb időt töltenének betegállományban, illetve minél hatékonyabban dolgoznának. (munkateherbírás) A munkáltató fontos hogy tisztában legyen azzal, hogy az alkalmazottainak milyen az egészsége, és mennyire törődnek azzal.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Abban az esetben, ha nem találkozom a tanár úrral, olyan módszert alkalmazok, mellyel kiderítem hogy melyik személy él egészséges illetve nem egészséges életmódot a 30 és 40 éves korú nők és férfiak esetében. Az online kérdőív módszerét használnám, amely segítségével erre megkapnám a választ. Minden kérdőívet(1-5 ig skálán) kitöltő személy pontjait összeadnám, majd átlagot számolnék, ahol kiderülne hogy ki mennyire él egészségesen.

A 4 egészes átlag feletti személy törődik a legjobban az egészségével. A 3 egész feletti személy igyekszik odafigyelni az egészségére. A 3 egész alatti egyén pedig elhanyagolja az egészségét.

Pl.:

Egyén 1: 19/9=2,1 - tehát ő elhanyagolja az egészségét.


Egyén 2: 31/9=3,4 - ő igyekszik odafigyelni az egészségére.


Egyén 3: 42/9=4,6 - ez a személy érte el a legmagasabb átlagértéket, így ő figyel a legjobban az egészségére.

Az excel táblázatot használtam volna, a rendezett és átláthatóbb eredmény miatt.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok(sorok): A kérdőívet kitöltő személyek

Attribútumok( oszlopok): X1: Családban kulcsfontosságú az egészség x2: Véleménye szerint egészségtudatos életmódot él-e x3: Véleménye szerint a káros szenvedélyek kerülése az egészséges életmód feltétele x4: Informálódik-e az egészséges életmódról x5: Egészségesen étkezik

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A cégek számára nagy segítség lehet abban, hogy mely személyt alkalmazzák, a magánszemélyeknek is fontos lehet hogy rádöbbenjenek arra hogy az adott személy nem él egészségtudatosan így nagyobb az esélye a betegségekre.


Manapság az emberek nem fektetnek nagy hangsúlyt az egészségükre ezért sok a túlsúlyos személy és az érrendszeri megbetegedés stb.

Best Practice:

A várható értékesítési összeg: 8.000 Ft Azt gondolom, hogy nem nagy összeg ahhoz képest, hogy a betegség alatt sokkal többet is elköltenek az emberek gyógyszerekre, és a cégek a betegállomány fizetésére.

Kiadások:

A ráfordított idő: 2 óra (1 óra-1.000 Ft) - 2.000 Ft Tervezhető hasznosság: 6.000 Ft

A tervezett bevételemből kivonom a ráfordított időt és ezzel megkapom a hasznosságot:

8.000-2.000=6.000

COCO ELEMZÉS:

A várható értékesítési összeg: 18.000 Ft Úgy gondolom, hogy egy ilyen fontos és összetett elemzésnek ez lehet a piaci ára. Kiadások: A ráfordított idő: 1 óra (1.000 Ft) Tervezhető hasznosság: 17.000 Ft

A tervezett bevételemből kivonom a ráfordított időt és ezzel szintén megkapom a hasznosságot: 18.000-1.000=17.000

Várható különbözet: 18.000-8.000=10.000 Ft Tényleges különbözet: 17.000-6.000=11.000 Ft Ebből az elemzésből kiderül, hogy a COCO elemzéssel tudom elérni a leghatékonyabb illetve legpontosabb eredményt. Több pénzbe kerül, de a hasznossága mellett ez az összeg eltörpül.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

MY-X paraméterek: MY-X alkalmazás segítségével, COCO modell ábrázolása. http://miau.gau.hu/myx-free/index_e.php3?x=e01

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok