Periferiak
Tartalomjegyzék
Történeti modul
Definícios modul
Bemeneti eszközök
Az egyik legfontosabb bemeneti periféria a billentyűzet. Fontosabb jellemzői a billentyűk száma és a billentyűkiosztás nyelvezete. Amennyiben a billentyűk kiosztása olyan, hogy az segíti a gépelést ergonomikus billentyűzetről beszélünk.
Az egér a grafikus felhasználói felületek elterjedésével vált szinte nélkülözhetetlen beviteli eszközzé. Az egyik csoportja a mechanikus egerek csoportja. Ezeknek az alján egy golyó található. Az egér mozgatására a golyó is elfordul amit az egér belsejében elhelyezett érzékelők alakítanak elektromos jellé A másik csoportot az optikai egerek alkotják. Ezek alján egy kis optikai érzékelő figyeli az elmozdulás irányát és sebességét, A csatlakozó típusa alapján megkülönböztethető a soros, PS/2-es és az USB-s egér. Az egérrel azonos funkciót lát el a görditő(TrackBall). Itt az egér aljáról a tetejére költözött a golyó. Nem a gördítőt kell az asztalon mozgatni, hanem csak az újjunkat kell a golyót forgatni. Ez az eszköz kisebb helyigényű mint az egér. ltt az optikai változatnál is van golyó csak itt az optikai érzékelők figyelik a golyó mozgását_ Ezért a golyók valamilyen mintázattal rendelkeznek nem egyszínűek. Az egérnek és a gördítőnek is létezik vezetékes és vezeték nélküli változata is A vezeték nélküli változatok korábban infravörös kapcsolattal rendelkeztek. Napjainkban inkább rádiófrekvenciás kapcsolat az elterjedtebb. Ez utóbbinak nincs szüksége közvetlen rálátásra csak hatótávolságon belül kell maradni. Ez jellemzően 3-5 méter.
Egér
mechanikus | vezetékes | infravörös |
optikai | vezeték nélküli | rádiófrekvenciás |
Az érintőpad (touchpad) a hordozható számítógépekben szokta helyettesíteni az egeret. Ez egy nyomásérzékeny felület ahol az újjunkat kell a kívánt irányba mozgatni.
Az egérnél megszokott jobb és baloldali gomb itt is megtalálható, de a bal gomb helyettesíthető a felületen történő koppintással is.
A fényceruza segítségével a képernyő egyes pontjait érintve lehet vezérelni a számítógép működését. Ez napjainkban már ritkán használt eszköz.
A grafikus tábla általában A4 vagy A5 méretű érzékelő tábla, amihez egy szálkereszttel ellátott egér és/vagy műanyag „toll" tartozik. Ezek segítségével lehet pontosan pozícionálni. Mérnöki munkához tervrajzok beviteléhez digitalizálásához használják.
A játékoknál végezhetjük az irányítást az egér helyett botkormánnyal (joystick) is. Rengeteg változata létezik mérete és gombok száma tekintetében. A botkormányhoz hasonló a szerepe és hasonló elven is működik a gamepad, Az autóversenyes játékok kedvelői használják a kormányt és a pedálokat. Ezeknek a beviteli eszközöknek már vannak olyan fajtái amelyek visszacsatolással rendelkeznek. Például a játék szerint göröngyös úton haladva rángatni kezd a kormány. Scanner Képek digitalizálására megalkotott eszköz. Két elterjedt változattal találkozunk: Síkágyas: ami A3 vagy A4 méretű képek bevitelére alkalmas. Ez úgy néz ki mint egy fénymásoló felső fele A másik változat a kézi scanner, ezzel kisebb képek digitalizálása oldható meg. A kézi scanner speciális változatának lehet tekinteni a kézi vonalkód leolvasó készülékeket is. A lapolvasó minőségét meghatározza, hogy mennyire kis részre képes bontani a a feldolgozandó képet, azaz milyen a felbontása. Ennek mértéke DPI azaz (Dot Per Inch 1 Jellemző értékei a 600, 1200, 2400 DPl. Másik fontos érték a feldolgozáskor használt színárnyalatok száma, azaz a színmélység. Ezt bitekben szokták megadni. P1: 32bites színmélység = 232 , vagyis több mint négymilliárd színárnyalatot képes megkülönböztetni. A lapolvasó segítségével szövegeket is bejuttathatunk a számítógépbe, de a scanner ilyenkor is képként kezeli a dokumentumot. A lapon található szöveg felismerését egy speciális program az optikai karakterfelismerő valósítja meg. Scanner Síkágyas Kézi Minőségét meghatározza a felbontás, mértékegysége: DPI (dot per inch), és a színmélység (színárnyalatok száma), mértékegysége: bit (32 bit – 232 – több mint négymilliárd színárnyalat). Digitális fényképezőgép és kamera Lehetőség van már képek digitális létrehozására is. Ehhez két elterjedt készüléket használunk. A digitális fényképezőgép a Flash memóriák egyikét használja a képek tárolására. A fényképezéskor a jobb gépek 5-8 millió képpontra bontják a képet. Ez a felbontás már megközelíti a hagyományos papírképeknél megszokott minőséget. A digitális fényképezés nagy előnye a hagyományos gépekkel szemben az, hogy csak azokat a képeket kell megtartani amit úgy gondolunk, hogy később még kell. A nagyméretű memóriakártyák lehetőséget biztosítanak arra is, hogy akár egész nap készíthessünk képeket a memória betelése nélkül. Az árak drasztikus csökkenésének az eredménye, hogy egyre többen vásárolnak digitális videokamerát. A rögzített videót ezekben a készülékekben leggyakrabban miniDV kazettán digitális formában tárolják Néhány készülék 8cm-es újraírható DVD lemezt használ rögzítésre. A lemezes változat nagy előnye, hogy a rögzítés után a lemez tetszőleges dvd lejátszóba megnézhető és az egyszerűbb vágási műveletek a kamerán el is végezhetők. A kamera és a számítógép összekötésére leggyakrabban FireWire csatolót ritkábban USB portot használnak. Mikrofon Joystick (botkormány, gamepad, kormány+pedálok)
Kimeneti perifériák
A hangkártya leggyakrabban használt csatlakozási lehetősége a hangszóró. A DVD terjedésévei egyre inkább terjed a térhangzású hangzás igénye is. Ezt 5-8 jól elhelyezett hangszóróval lehet megoldani. Természetesen ebben az esetben olyan hangkártyára van szükség amely ezt ki tudja szolgálni. A hangszórókat sok esetben a monitorra is fel lehet szerelni sőt sok esetben a monitorba be is építik.
A kiviteli perifériák közül a leggyakrabban használt eszköz a monitor. Két fő kategóriát különböztetünk meg. Az egyik a hagyományosnak tekinthető katódsugárcsöves (CRT) monitor. A másik, az egyre inkább terjedő újabb technológiát használó folyadékkristályos (LCD) monitor. Az LCD monitorok alacsony energiaigényűek, képük sok esetben stabilabb és élesebb katódsugárcsöves társaiknál. Fontos szempont monitor választásánál a méret. Ehhez a gyártók a kép átlóját adják meg általában inch-ben. A CRT monitorok esetében két értéket is megadnak. Az egyik a képcső mérete (pI:17") másik a látható képméret, amit a káva nem takar eI (pl: 15,4"). Az LCD monitoroknál mivel nincs képcső ezért a látható kép méretét szerepeltetik. Ha CRT és LCD monitorokat akarunk összehasonÍitani akkor mindenképpen a látható képméretet érdemes összevetni. A kép képpontokból áll össze. Minél több képpont alkotja a képet, a kép annál részletgazdagabb lesz. A monitorok esetén beállítható, hogy milyen felbontással szeretnénk használni. Ez két eszközön múlik: a monitoron és a monitorvezérlő kártyán. Csak olyan felbontás állítható be amelyet mindkét eszköz támogat. Jellemző felbontások: 800X600, 1024X768, 1280X960, 1280X1024. A legtöbb monitor képaránya 4:3. A képpontok mérete mellett a kép minőségét a használt színek száma azaz a színmélység is befolyásolja. Fontos adat egy monitor használatakor, hogy másodpercenként hányszor rajzolja újra a teljes képet. Ez a képfrissítési frekvencia.
- Monitor
- Két fő kategória:
- CRT – katódsugárcsöves
- LCD – folyadékkristályos
- Fontosabb adatok:
- Méret (CRT monitoroknál két értéket is megadnak, a képcső méretét és a képméretet.)
- Felbontás
- Színmélység
- Képfrissítési frekvencia (Az emberi szem szempontjából a 72 Hz-nél kisebb frekvencia hosszú használat esetén nagyon fárasztó.)
- Két fő kategória:
Nyomtató A tűs nyomtatók a hagyományos írógéphez hasonlóan egy festékszalagot használva készítik a lenyomatot. A megjelenítendő betűket, képeket a nyomtatófejbe helyezett tűk jelenítik meg pontonként. A nyomtatási kép kialakítása miatt ezeket a nyomtatókat mátrix nyomtatóknak nevezik. A nyomtatófejbe helyezett tűk alapján megkülönböztetünk 9 ill. 24 tűs változatokat. Nyomtatási sebességként a másodpercenként kirajzolt karakterek számát( CPS) szokták megadni. A mátrix nyomtatók előnye, hogy a nyomtatási költség igen alacsony. A nyomtatóban csak a festéket hordozó festéket kell csak időként cserélni, aminek az egy nyomtatott oldalra jutó költsége igen alacsony. Másik előnye, hogy a nyomtatási módszer előnyét kihasználva lehetőség van indigó használatával több példányos nyomtatásra is. Ez a módszer szövegek, diagrammok, színes ábrák nyomtatására alkalmas fényképek nyomtatására alkalmatlan. Ma már egy mátrixnyomtatóval is ki lehet nyomtatni egy A4-es oldalt 10 másodpercnél rövidebb idő alatt.
A tintasugaras nyomtatók folyékony festéket használnak a kép előállításához. Ezt apró festékcseppek formájában juttatják a lapra, és ezekből áll össze a kép. A kép felbontását az egy hüvelyken (2,54cm) elhelyezhető pontok számával adják meg (DPI ) Ezek a nyomtatók akár több száz képpontot eI tudnak helyezni egy milliméteres darabon. A színes nyomtatáshoz 4-8 különböző színű festéket használnak ezek keverékéből áll össze a kép. Természetesen többféle festékből szebb színátmenetek készíthetőek. A tintasugaras nyomtatók között egyre több fotó minőségű nyomtató található megfizethető áron. Ezeknek a nyomtatóknak a beszerzési ára viszonylag alacsony viszont a festékpatronok árai miatt üzemeltetési költségük magas. Nagy példányszámú nyomtatásra nem igazán a legjobb választás. A tintasugaras nyomtatók nyomtatási sebessége eltérő lehet, de jellemzően percenkénti egy-két laptól 20-25 lapig terjed.
A lézernyomtatók a hagyományos fénymásolókhoz hasonló elven működnek. Egy elektromosan feltöltött hengerre lézer segítségével „rajzolják" a képet. Ennek a hengernek a segítségével kerül a festékpor a papírra. A festéket forró hengerek égetik a papírra. Ezeknek a nyomtatóknak az ára általában magas, de a későbbi használat során gazdaságossá válik. A lézernyomtató nyomtatási minősége fekete-fehér nyomtatás esetén közel azonos a tintasugaras nyomtatóéval. Az utóbbi időben egyre több színes lézernyomtatóval találkozunk. A kép kialakítása gyakrabban itt is négy különböző színnel történik. A színes nyomtatók 2-8, a fekete- fehér nyomtatók 10-30 lapot nyomtatnak percenként.
Otthoni használatra nem jellemző a hőnyomtató . Itt a képet speciális hőérzékeny lapra „égetik" rá. Nőnyomtatókkal pénztárgépekben faxokban találkozhatunk, mivel gyors és csöndes nyomtatást tesz lehetővé. A nyomtatási módszer hátránya, hogy a kinyomtatott kép nem nagyon időtálló. Ha napsütötte asztalon hagyjuk a képet akár egy hét után olvashatatlanná válik.
A plotter más néven rajzgép nagyméretű műszaki rajzok készítésére alkalmas. Ebben a rajzolást cserélhető tollakkal végzik. Sok esetben a nagyméretű műszaki dokumentációk készítésére alkalmas tintasugaras nyomtatót is plotternek nevezik. A nyomtató választásánál fontos a csatlakozási lehetőség. Korábban erre a célra a számítógépeken megtalálható párhuzamos portot használták. Napjainkban már inkább az ÜSB csatlakozós modellek a jellemzőek. Ez a nagyobb adatátviteli sebességnek köszönhetően gyorsabb a nyomtatás. Egy irodában sokszor van szükség nyomtatóra, lapolvasóra és faxra. Ezeket a multifunkcionális nyomtatók valósítják meg. A nyomtatórész lehet tintasugaras, lézer vagy hőnyomtató. Számítógép nélkül fénymásolóként és faxként képesek működni. Számítógéppel összekötve használható lapolvasó és scannerként is.
- Nyomtató
- Sornyomtató
- Mátrixnyomtató (9 és 24 tűs)
- Tintasugaras:
- Jó minőség
- Alacsony ár
- Drága üzemeltetés
- Lézernyomtató:
- Legjobb minőség
- Magas ár
- Olcsó üzemeltetés
- Hőnyomtató
- Rajzgép
- Hangszóró
Be és kimeneti perifériák
Vannak olyan eszközök amelyek a világgal kétirányú kommunikációra kénesek
Hangkártya rendelkezik be és kimeneti csatlakozókkal, ezért ez is ebbe a csoportba tartozik.
A multifunkcionáliss nyomtató mivel nyomtatóként és lapolvasóként is használható szinten be és kimeneti eszköz. Helyi számítógépes hálózatokhoz hálózati csatolókártya segítségével csatlakoztatjuk a gépünket. Ilyenkor fontos tudni, hogy a hálózatban milyen eszközöket használnak mert csak azzal kompatibilis eszközzel hozható létre a kapcsolat. Napjaink legelterjedtebb technológiája az ethernet. Ebbe a szabványba különböző topológiák és kábelezések tartoznak.
A videokártyák nem csak a számítógép képének előállítására Lehetnek alkalmasak. Vannak amelyek külső forrásból, például tévéadásból, videomagnóból érkező jeleket képesek fogadni, majd azokat digitalizálni. Ennek segítségével megoldható analóg mozgóképek digitális tárolása, feldolgozása.
Ajánlott irodalmak modulja
- PSZF-SALGÓ [[1]]