Tesztüzemi rendszer
Angol megnevezés: FADN (Farm Accountancy Data Network)
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- 1998: A Mezõgazdasági Számviteli Információs Hálózat (MSzIH) — angolul: Farm Accountancy Data Network (FADN) — az EU tagállamainak harmonizált adatgyûjtési és információs rendszere, amely a közös agrárpolitika keretében hozott intézkedések megalapozására és ellenõrzésére szolgál. Ennek érdekében a rendszer információkat szolgáltat a mezõgazdasági vállalkozások jövedelmérõl és vagyoni-pénzügyi helyzetérõl.[1]
- 2000: A Mezõgazdasági Számviteli Információs Hálózat európai szinten mûködõ, mezõgazdasági vállalkozások információs rendszere, melynek jelentõsége az egységesített és harmonizált számviteli adatok gyûjtésében áll. Az információs hálózat adatainak forrása a mezõgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások számviteli elszámolása. Az FADN statisztikai módszerek segítségével kiválasztott mezõgazdasági termelõk adatainak összegyûjtését, feldolgozását, és az Európai Unió felé történõ továbbítását végzi. A kiválasztott mezõgazdasági termelõk önkéntesen vesznek részt adataik átadásában, és az adott tájkörzet és tevékenységi irány mezõgazdasági termelõit repezentálják. Az FADN információi a mezõgazdasági termelõk gazdasági eseményeinek számviteli nyilvántartásaiból származnak.[2]
- 2001: A FADN az Európai Unió tagállamainak harmonizált adatgyűjtési és információs rendszer. A FADN egy olyan eszköz, amelynek segítségével:
- Értékelhető a mezőgazdasági üzemek jövedelme, illetve vagyoni helyzete.
- Értékelhető a mezőgazdasági üzemek Közös Agrárpolitikára gyakorolt hatásai.
- Lehetővé válik a Közös Agrárpolitika keretében hozott intézkedések megalapozása és ellenőrzés. [3]
- 2003: A tesztüzemi rendszer az EU tagországaiban 1965-ben létrehozott reprezentatív adatgyûjtési, illetve információs rendszer. Fõbb jellemzõi:
- az üzemek közremûködése önkéntes
- kiválasztásukat szakértõk végzik egy precízen kidolgozott kiválasztási terv alapján
- az üzemek részletes és fõ vonásaiban egységes könyvelést vezetnek
- az adatgyûjtés az egyedi adatok védelmét szolgáló elõírások szigorú betartásával évente egy alkalommal történik.[4]
- 2004: Az Unió tagországai 1965-től létrehoztak egy reprezentatív üzemgazdasági információs rendszert, amely a mezőgazdasági vállalkozások különböző csoportjainak jövedelmezőségéről szolgáltat ismereteket a régiók, illetve a tagországok szintjén. A rendszer elnevezése: Mezőgazdasági Számviteli Információs Hálózat. Az adatgyűjtést és -feldolgozást – saját területükön – a tagországok szervezik meg, majd a szükséges adatokat az előírt formában, a megszabott határidőre átadják az Európai Bizottság részére. (Keszthelyi, Kovács, 2002)[5]
- ...
Ontológiai modul
- "ez egy" kapcsolattípus:
- Mezõgazdasági Számviteli Információs Hálózat (magyar hivatalos megjelölés)
- "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:
- önkéntes üzemek
- könyvelő irodák
- AKI
- FVM
- "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
- mezőgazdasági információs rendszer (Tesztüzemi Rendszer, Piaci információs rendszer, Integrált Igazgatási és Ellenőrzési Rendszer, Mezőgazdasági számlák rendszere, agrárstatiszikák)
- ...
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- Mi az összefüggés a MSZR, a PIR, az MSZIH és az agrárstatisztika között?
Mindegyik információs rendszer. Az agrárstatisztika, a MSZIH és a PIR primer, a MSZR pedig másodlagos információs renszer.
Az EU információs rendszerei szerteágazóak, de lényegében két markáns csoportba sorolhatók. Ezek:
- a primer, vagy elsődleges információs rendszerek,
- valamint a másodlagos, vagy szekunder információs rendszerek.
A primer információs rendszerek az EU nagy adatgyűjtő és feldolgozó struktúrái.
Lényegében ezekre épül az Unió agrárinformációs rendszere. Négy meghatározó eleme a
következő:
- Az agrárstatisztika, amely az EUROSTAT által koordinálva szerteágazó területeken nyújt statisztikai jellegű információkat az Unión belüli folyamatokról, a főbb tendenciákról. A szerteágazóságra példa, hogy a térinformatika és a távérzékelésen alapuló szántóföldi monitoring is az EUROSTAT Compendiumában szereplő modul.
- Az FADN /Farm Accountancy Data Network/ az EU egyik legfontosabb információs rendszere. /Magyarországon a németországi gyakorlatnak megfelelően a Tesztüzemi Rendszer elnevezés a leginkább elterjedt./ Feladata a gazdaságok pénzügyi folyamatainak, jövedelemhelyzetének nyomon követése.
- A Piaci Információs Rendszer, amely szolgálja egyrészt a termelők tájékoztatását a főbb piaci folyamatokról, de fontos feladata a brüsszeli apparátus információs igényeinek a kielégítése is.
- Végül a primer információs csoport negyedik eleme a támogatások elnyerését szolgáló információs elemek összessége. Ezek közül elsősorban az Integrált Igazgatási és
Ellenőrző Rendszert indokolt kiemelni, amely lényegét tekintve egy „technikai jellegű” információs rendszer, elsősorban az EU adminisztrációjának működését hivatott segíteni. Az adófizetők pénzéből történő kifizetések elszámolását, illetve ellenőrzését végzi.
A másodlagos, vagy szekunder információs rendszerek közös jellemzői, hogy általában
nem végeznek nagyobb tömegű közvetlen adatgyűjtést, információikat főleg a primer
rendszerek adatbázisaiból nyerik. Céljuk egy-egy „szűkebb” terület speciális
információigényének kielégítése. Közülük ennek a rövid tanulmánynak a keretei közt csak a
Mezőgazdasági Számlák Rendszerére térünk ki, amely ugyancsak kötelező EU rendszer. Fő
feladata az EU által megadott termékkörre vonatkozó termelési, felhasználási, technológiai
adatok konzisztens összefogása révén a termelési érték, hozzáadott érték és
jövedelempozíciók rövidtávú előrejelzése, illetve agrárpolitikai intézkedések várható
hatásának prognosztizálása.
Definíciós modul
- A tesztüzemi rendszer egy olyan hálózat, amely segítséget nyújt a rendszerhez tartozó üzemek adatcseréjéhez és ezáltal elősegíti a rendszer gyors és dinamikus fejlődését. Lényegét tekintve egy reprezentatív adatgyűjtésre épülő információs rendszer. A meghatározott szempontok szerint kiválasztott üzemek önkéntesen csatlakoznak a hálózathoz, egységes könyvelést vezetnek, s adataikat agrárpolitikai célokra bocsátják.
- ...
Tesztkérdések modul
- Igaz-e, hogy a Mezõgazdasági Számviteli Információs Hálózat európai szinten müködõ, mezõgazdasági vállalkozások információs rendszere? IGAZ ( Mezõgazdasági Számviteli Információs Hálózat (MSzIH) — angolul: Farm Accountancy Data Network (FADN) — az EU tagállamainak harmonizált adatgyûjtési és információs rendszere, amely a közös agrárpolitika keretében hozott intézkedések megalapozására és ellenõrzésére szolgál.)
- Igaz-e, hogy a "tesztüzemi hálózatok" formája egy reprezentatív adatgyûjtési rendszer? IGAZ (A MSzIH egy reprezentatív adatgyűjtésre épülő információs rendszer. A meghatározott szempontok szerint kiválasztott üzemek önkéntesen csatlakoznak a hálózathoz, egységes könyvelést vezetnek, s adataikat agrárpolitikai célokra bocsátják.)
- Igaz-e, hogy a hálózat feladatának meghatározásához szükség van információkra az üzemek jövedelmeinek szintjérõl, elemzésekre a politikai döntések lehetséges hatásairól? IGAZ (A FADN egy olyan eszköz, amelynek segítségével: értékelhető a mezőgazdasági üzemek jövedelme, illetve vagyoni helyzete; értékelhető a mezőgazdasági üzemek Közös Agrárpolitikára gyakorolt hatásai; lehetővé válik a Közös Agrárpolitika keretében hozott intézkedések megalapozása és ellenőrzés.)
- Igaz-e, hogy a hálózatban jelenleg 30 ezer üzem vesz részt? HAMIS (több mint 62 ezer)
- Igaz-e, hogy Az egyes tagországok üzemeiben gyűjtendõ adatok listáját, megfelelõ nyilvántartásokból, pénztárkönyvekbõl, fõkönyvi számlákról, naplókból kell kiemelni? IGAZ (Az adatok forrásául alapvetõen a szabályszerû kettõs könyvvitel szolgál, a szükséges analitikus üzemi nyilvántartásokat is beleértve. Az adatgyûjtés elsõdlegesen az üzemek vagyoni és jövedelmezõségi helyzetére terjed ki, de bizonyos termelési adatok (pl. átlaghozamok) is elõfordulnak.)
- ...
Ajánlott irodalmak modulja
- Keszthelyi Krisztián, Pesti Csaba, Tóth Tamás: Területi egyenlőtlenségek a magyar mezőgazdaságban - az FADN adatbázis alternatív felhasználása [6]
- Kovács Gábor, Keszthelyi Szilárd: A Mezőgazdasági Számviteli Információs Hálózat az Európai Unióban [7]
- Pitlik László, Dobolyi Emese: A tesztüzemi rendszer kiépítésének feladatai [8]
- Kapronczai István: Agrárinformatikai rendszerek és gyakorlati alkalmazásuk az Agrárgazdaságkutató és Informatikai Intézetben [9]
- Dr. Kapronczai István: DOKTORI (PHD) ÉRTEKEZÉS TÉZISEI AGRÁRINFORMÁCIÓS RENDSZEREK FEJLESZTÉSÉNEK MEGALAPOZÁSA [10]
- Ipargazdasági Kutató és Tanácsadó Kft.: A mezőgazdaság infokommunikációs eszközökkel történő támogatása Virtuális-tér Figyelő Rendszer Információs Társadalom Monitoring tanulmányok, No. 16. Készült a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Kormánybiztossága megrendelésére [11]
- Kapronczai István: Piaci Információs Rendszer Magyarországon és az Európai Unióban /Előadás Gödöllő [12]
- Ónodi Bertalan, Ph.D. hallgató, Gödöllői Agrártudományi Egyetem: Az Európai Unió Mezőgazdasági politikai döntéshozatali információs rendszerei [13]
- OGIL: [14]
- Dr. Kapronczai István: EU konform információs rendszerek és intézményi hátterük [15]
- ...