„Objektív tudás” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
 
 
(26 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
'''Angol megnevezés:''' ...
+
'''Angol megnevezés:''' objective knowledge
 
__TOC__
 
__TOC__
 
== Történeti modul ==
 
== Történeti modul ==
 +
* '''1934:''' objektív tudás az, aminek létrejöttében, tartalmában és jusztifikálásában társadalmi tényezők (is) meghatározó szerepet játszanak. A társadalmi tényezők ugyanis (mint eleve feltételezik) torzító, a „valóság”-ot meghamisító jellegűek, az irracionalitás és a szubjektivítás elemét viszik bele a tudásigénnyel fellépő képződményekbe, a valódi tudás (definició szerint) éppen a „szubjektív”, társadalmi faktorok kiküszöbölésével, a racionalítás és csakis a racionalítás objektív normáinak követésével jöhet létre.
 +
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20792]
 +
* '''1991:''' objektív tudás eszméjének megszületése, az a gondolat, hogy önmagunk és a szociális szemantika által kifeszített személyközi helyzet világán túl is létezhet bizonyosság, amit a könyvek hordoznak.
 +
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20790]
 +
* '''1994:''' az objektív tudás,gondolkodás annyit tesz, mint csak a tárgyat tekinteni, s minden személyes vonatkozást, érzelmet, rokon vagy ellenérzést, személyt, képzeletet mellőzni.
 +
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21463]
 +
* '''1998:''' objektív tudásról akkor beszélhetünk, ha ilyen megállapításokkal találkozunk: "a víz hidrogénből és oxigénből áll".Azt is mondhatnánk, hogy a szubjektív és objektív tudás a tudás két pólusa. Közöttük olyan fogalmi kontinuum van, amely mentén mindenfajta tudás elhelyezhető az objektivitás mértéke szerint.
 +
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20789]
 +
*'''2000:''' A szubjektív tudás képes a problémaszituáció elemeinek, a lehetséges cselekvési alternatívák és a célfüggvény-komponensek számának, tartalmának intuitív, heurisztikus meghatározására (szûkítésére). Az '''objektív tudás''' ezzel szemben a szubjektív tudás által feldolgozásra kijelölt objektum - attribútum - érték (/érzés) sorok alapján képessé teszi az embert a jövõben várható állapotváltozások irányának és mértékének többé-kevésbé pontos elõrejelzésére.
 +
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21693] 
 
* ...
 
* ...
 +
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
 +
* '''"ez egy" kapcsolattípus:'''
 +
**[[Előrejelzés]], [[Prognosztika]] (fajta)
 +
**[[Jövőkutatás]] (fajta)
 +
 +
* '''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''
 +
**intuíció
 +
**heurisztika
 +
**ellenőrzés
 +
**összefüggés
 +
 +
* '''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
 +
** [[Tudás]] ([[Automatizáció]], objektív tudás,szubjektív tudás,[[Információ]], [[Adat]], [[Döntés]], [[Modell]], [[Szimuláció]])
 
* ...
 
* ...
 +
 +
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 +
* '''1991:''' Csak ebből az egy gondolatból született meg az objektív tudás,vagy esetleg más tényezők is hozzájárultak?
 +
* '''1998:''' A tudásnak csak ez a 2 pólusa van,vagy esetleg van átmenet objektív és szubjektív tudás között?
 
* ...
 
* ...
 +
 +
* Mi az összefüggés a szubjektív tudás, az objektív tudás, a céltalanság tétele, a Labsch-modell és a szakértők informatikai felelőssége között?
 +
* A '''szubjektív tudás''' képes a problémaszituáció elemeinek, a lehetséges cselekvési alternatívák és a célfüggvény-komponensek számának, tartalmának intuitív, heurisztikus meghatározására (szûkítésére). Az '''objektív tudás''' ezzel szemben a szubjektív tudás által feldolgozásra kijelölt objektum - attribútum - érték (/érzés) sorok alapján képessé teszi az embert a jövõben várható állapotváltozások irányának és mértékének többé-kevésbé pontos elõrejelzésére.
 +
* A modellezéssel kapcsolatban általában kimondható a '''céltalanság tétele''', mely szerint nem tudható elõre, mely ex-post helyességû modell lesz a jövõbeli alkalmazásoknál a legjobb, illetõleg mennyi hiba kell, hogy egy modellben objektumonként megmaradjon.
 +
* '''Labsch''' a tényszerû adatok (információk) és a problémamegoldás sikeressége között meglévõ kapcsolat alapján négy típust ír le, melyeket Brauchlin nem egyes személyekhez köt, hanem a személy és a szituáció együttes hatására - tehát személyenként is változó gyakorisággal - fellépõ lehetséges mintázattípusnak nevez.
 +
* Minél szélesebb '''informatikai és szakmai ismeretekkel''' rendelkeznek egy-egy személyre nézve a projektben résztvevõ felek, annál nagyobb a valószínûsége a sikeres és gyors koordinációnak, míg a részleges hozzáértés hiánya nagyban felelõssé tehetõ a kudarcokért.De nem lehet addig eljutni, hogy két alkalmazási alternatíva esetében egyértelmûen rangsorolni lehessen ezek hasznosságát. Az informatikai alkalmazások mindaddig a szubjektív megítélés ingadozásainak vannak kitéve, míg nem sikerül az információ számszerûsítésére egy objektív értékkategóriát teremteni.
 +
 +
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==
 +
* Az '''objektív tudás''' az a képesség, mely a valóság jövő-béli állapotait (következmény, eredmény) képes előre jelezni számukra,s kialakulásást leginkább társadalmi tényezők határozzák meg.A tudás kétpólusú(objektív,szubjektív).Eközött a két pólus között az összes tudásfajta elhejezhető az objektivitás mértékének megfelelően.
 
* ...
 
* ...
 +
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==
 +
* Igaz-e,hogy objektív tudás az a képesség, mely a valóság jövőbeli állapotait képes előrejelezni eddigi ismereteink alapján? (Igaz, mert a szakértők informatika felelőssége keretében csak az a tudás értékes, mely hitelessége ellenőrizhető.)
 
* ...
 
* ...
 +
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 +
* M. Donald, Origins of the Modern Mind, Cambridge: Harvard University Press, 1991.
 +
* Gerevich József: Tradicionalitás és alternativitás Sigmund Freud kokaintanulmányában. Psychiatria Hungarica 14, 1, 1999
 +
* Révai nagy lexikon [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21463]
 
* ...
 
* ...
 +
[[Kategória:Lexikon_(special)]]

A lap jelenlegi, 2008. február 1., 13:34-kori változata

Angol megnevezés: objective knowledge

Történeti modul

  • 1934: objektív tudás az, aminek létrejöttében, tartalmában és jusztifikálásában társadalmi tényezők (is) meghatározó szerepet játszanak. A társadalmi tényezők ugyanis (mint eleve feltételezik) torzító, a „valóság”-ot meghamisító jellegűek, az irracionalitás és a szubjektivítás elemét viszik bele a tudásigénnyel fellépő képződményekbe, a valódi tudás (definició szerint) éppen a „szubjektív”, társadalmi faktorok kiküszöbölésével, a racionalítás és csakis a racionalítás objektív normáinak követésével jöhet létre.

[1]

  • 1991: objektív tudás eszméjének megszületése, az a gondolat, hogy önmagunk és a szociális szemantika által kifeszített személyközi helyzet világán túl is létezhet bizonyosság, amit a könyvek hordoznak.

[2]

  • 1994: az objektív tudás,gondolkodás annyit tesz, mint csak a tárgyat tekinteni, s minden személyes vonatkozást, érzelmet, rokon vagy ellenérzést, személyt, képzeletet mellőzni.

[3]

  • 1998: objektív tudásról akkor beszélhetünk, ha ilyen megállapításokkal találkozunk: "a víz hidrogénből és oxigénből áll".Azt is mondhatnánk, hogy a szubjektív és objektív tudás a tudás két pólusa. Közöttük olyan fogalmi kontinuum van, amely mentén mindenfajta tudás elhelyezhető az objektivitás mértéke szerint.

[4]

  • 2000: A szubjektív tudás képes a problémaszituáció elemeinek, a lehetséges cselekvési alternatívák és a célfüggvény-komponensek számának, tartalmának intuitív, heurisztikus meghatározására (szûkítésére). Az objektív tudás ezzel szemben a szubjektív tudás által feldolgozásra kijelölt objektum - attribútum - érték (/érzés) sorok alapján képessé teszi az embert a jövõben várható állapotváltozások irányának és mértékének többé-kevésbé pontos elõrejelzésére.

[5]

  • ...

Ontológiai modul

  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
    • intuíció
    • heurisztika
    • ellenőrzés
    • összefüggés


Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • 1991: Csak ebből az egy gondolatból született meg az objektív tudás,vagy esetleg más tényezők is hozzájárultak?
  • 1998: A tudásnak csak ez a 2 pólusa van,vagy esetleg van átmenet objektív és szubjektív tudás között?
  • ...
  • Mi az összefüggés a szubjektív tudás, az objektív tudás, a céltalanság tétele, a Labsch-modell és a szakértők informatikai felelőssége között?
  • A szubjektív tudás képes a problémaszituáció elemeinek, a lehetséges cselekvési alternatívák és a célfüggvény-komponensek számának, tartalmának intuitív, heurisztikus meghatározására (szûkítésére). Az objektív tudás ezzel szemben a szubjektív tudás által feldolgozásra kijelölt objektum - attribútum - érték (/érzés) sorok alapján képessé teszi az embert a jövõben várható állapotváltozások irányának és mértékének többé-kevésbé pontos elõrejelzésére.
  • A modellezéssel kapcsolatban általában kimondható a céltalanság tétele, mely szerint nem tudható elõre, mely ex-post helyességû modell lesz a jövõbeli alkalmazásoknál a legjobb, illetõleg mennyi hiba kell, hogy egy modellben objektumonként megmaradjon.
  • Labsch a tényszerû adatok (információk) és a problémamegoldás sikeressége között meglévõ kapcsolat alapján négy típust ír le, melyeket Brauchlin nem egyes személyekhez köt, hanem a személy és a szituáció együttes hatására - tehát személyenként is változó gyakorisággal - fellépõ lehetséges mintázattípusnak nevez.
  • Minél szélesebb informatikai és szakmai ismeretekkel rendelkeznek egy-egy személyre nézve a projektben résztvevõ felek, annál nagyobb a valószínûsége a sikeres és gyors koordinációnak, míg a részleges hozzáértés hiánya nagyban felelõssé tehetõ a kudarcokért.De nem lehet addig eljutni, hogy két alkalmazási alternatíva esetében egyértelmûen rangsorolni lehessen ezek hasznosságát. Az informatikai alkalmazások mindaddig a szubjektív megítélés ingadozásainak vannak kitéve, míg nem sikerül az információ számszerûsítésére egy objektív értékkategóriát teremteni.


Definíciós modul

  • Az objektív tudás az a képesség, mely a valóság jövő-béli állapotait (következmény, eredmény) képes előre jelezni számukra,s kialakulásást leginkább társadalmi tényezők határozzák meg.A tudás kétpólusú(objektív,szubjektív).Eközött a két pólus között az összes tudásfajta elhejezhető az objektivitás mértékének megfelelően.
  • ...

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e,hogy objektív tudás az a képesség, mely a valóság jövőbeli állapotait képes előrejelezni eddigi ismereteink alapján? (Igaz, mert a szakértők informatika felelőssége keretében csak az a tudás értékes, mely hitelessége ellenőrizhető.)
  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • M. Donald, Origins of the Modern Mind, Cambridge: Harvard University Press, 1991.
  • Gerevich József: Tradicionalitás és alternativitás Sigmund Freud kokaintanulmányában. Psychiatria Hungarica 14, 1, 1999
  • Révai nagy lexikon [6]
  • ...