„GM3:003” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
1. sor: 1. sor:
 
=Forrás=
 
=Forrás=
 
+
[http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/horvath_Ildiko_003.xls XLS]
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
  

A lap 2010. december 13., 14:00-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Telekommunikációs szolgáltatók munkahelyei közötti választás a bérköltség szempontjából.

A feladat előtörténete

A gazdasági válság következtében nőtt a munkanélküliek száma és ezzel egyenes arányban csökkent a munkahelyek száma is. Friss diplomásként telekommunikációs vállalatnál online ügyfélszolgálaton szeretnék elhelyezkedni,így bérköltség szempontjából vizsgáltam a különböző munkalehetőségeket. Szeretném megtudni, hogy melyik munkahely érné meg jobban. A választásnál figyelembe vettem a munkaidőt, a rugalmasságot, a betanulási időt, a próbaidőt, az előrelépési lehetőséget, a továbbképzés lehetőségét, a határozott idejű szerződés lehetőségét, az ingázást, a cafeteria összegét, a minőségi pótlékot, a túlóra lehetőségét, a mennyiségi pótlékot, hiszen ezek a tényezők nagy mértékben befolyásolják a döntésemet. A fenti tényezőket a bérköltség függvényében vizsgáltam. A beadandó feladatomban szeretném a legjobb munkahelyet kiválasztani.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A munkahelyek közötti választásról az álláskereső oldalakon (pl. profession.hu; jobline.hu) tömérdek információ áll rendelkezésre, hiszen ott felsorolják a területet, amelyen belül az ügyfélszolgálati munkakörre kattintva lehetővé válik a lakóhely szempontjából az álláslehetőségeket megtekinteni. Manapság a legtöbb cég nem határoz meg munkabért, hanem kéri, hogy önéletrajzunkban vagy motivációs levelünkben jelöljük meg azt a bért, amelyet reálisnak tartunk az álláshirdetés elvárásainak megfelelően. A választásban a 6 vállalat (T-Home; Invitel; UPC; GTS Datanet; Fibernet; Digi Kft)karrieroldala is nagy segítséget nyújt, hiszen az ott található álláshirdetések alapján ki tudom választani a számomra legmegfelelőbbet. Az álláshirdetéseknek megfelelően az alábbi rangsort állítottam össze magamnak, ahol is az első helyre azt a vállalatot írtam, amelynél a leginkább szeretnék elhelyezkedni és a 6. helyre pedig, ahová a legkevésbé.

1. T-Home 2. GTS Datanet 3. Invitel 4. UPC 5. Digi Kft. 6. Fibernet

Az értékelésnél csak a szubjektív tényezők, illetve az esetleges elvárások döntöttek. A hasonlóságelemzés segítségével készített tábla viszont segít annak eldöntésében, hogy a Munkaidő; Rugalmasság; Betanulási idő; Próbaidő; Előrelépési lehetőség; Továbbképzés; Határozott idejű szerződés; Ingázás; Cafeteria összege; Minőségi pótlék; Túlóra; Mennyiségi pótlék függvényében a bérköltséggel összehasonlítva melyik munkahely érné meg jobban.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatgyűjtés mérete 6*12 adat.

Objektumok (sorok)

O1: T-Home O2: UPC O3: Invitel O4: Fibernet O5: GTS Datanet O6: Digi Kft

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1: Munkaidő (óra/hét) X2: Rugalmasság (pontszám) X3: Betanulási idő (óra) X4: Próbaidő (hét) X5: Előrelépési lehetőség (pontszám) X6: Továbbképzés (pontszám) X7: Határozott idejű szerződés (pontszám) X8: Ingázás (óra/nap) X9: Cafeteria összege (Ft/hó) X10:Minőségi pótlék (%) X11: Túlóra (óra/hét) X12:Mennyiségi pótlék (darabszám)

Y:Bérköltség (Ft/hó)

A feladat által érintett célcsoportok

A Friss diplomások A munkanélküliek

Ezeken belül is a vidékiek, hiszen az ingázást is figyelembe vettem a választásnál.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés elvégzése után lehetővé válik a "legjobb" munkahely kiválasztása olyan szempontból, hogy a a különböző attribútumokat is figyelembe véve a becsült munkabér és a tényleges munkabér között pozitív irányban a legnagyobb legyen az eltérés. Tehát, ha túlértékelt, akkor az azért jó, mert többet kapok adott munkáért, mint az általam becsült bér lenne.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

  • 1. Az adatok kigyűjtése a internetről illetve belső forrás alapján.
  • 2. Adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján (meta tábla)
  • 3. Pivot tábla készítése
  • 4. Sorszámozás készítése a meglévő adatokból
  • 5. COCO tábla készítése (rangsoronként: COCO Y =rangsor; Forint összeggel: COCO Y=HUF)
  • 6. A kapott eredmény kiértékelése HA függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az alábbiakban ismertetem az elemzés számított eredményeit:

Az elemzés első futtatásánál 12 attribútumot vizsgáltam (Munkaidő;Rugalmasság;Betanulási idő;Próbaidő;Előrelépési lehetőség;Továbbképzés;Határozott idejű szerződés;Ingázás;Cafeteria összege;Minőségi pótlék;Túlóra;Mennyiségi pótlék)azonban az eredménytábla alapján a becsült értékek és a tényadatok(bérköltség) nem mutattak eltérést, így az általam vélt befolyásoló tényezőket (zajokat) kivéve újabb elemzést készítettem, ahol az adatokból reálisabb kiértékelés készíthető.

A következő elemzés lefuttatásakor már csak 6 attribútum alapján vizsgáltam a bérköltséget. A hat attribútum a következő volt: Munkaidő; Előrelépési lehetőség; Határozott idejű szerződés, Cafeteria összege; Minőségi pótlék; Túlóra. Ez alapján az elemzés során a következő értékeket kaptam:

T-Home: A kiértékelés alapján a becsült érték 126666,6617 Ft, míg a tényleges bérköltség csak 120000 Ft/hó, ezek alapján alulértékelt az adott munkahely. Ezt nem választanám, mert kevesebbet kapok az elvártnál. UPC: A kiértékelés alapján a UPC szolgáltatónál a becsült bérköltség 119999,9962 Ft, a tényleges bérköltség pedig 120000 Ft/hó, ez alapján a becsült érték és a bérköltség kiegyenlített, tehát azt kapom amit várok az adott munkahelytől. Invitel: A kiértékelés alapján a becsült érték 109999,9955 Ft/hó, míg a tényleges bérköltség 100000 Ft/hó, mely azt jelenti, hogy az adott munkahely bérköltség szempontjából alulértékelt, mely nem megfelelő számomra. Fibernet: A Fibernet szolgáltatónál is alulértékelt a bérköltség, méghozzá az eltérés 6666,66 Ft/hó összeget mutat. GTS Datanet: A GTS Datanetnél a bérköltség túlértékelt, méghozzá 13333,34 Ft eltérés tapasztalható a tényleges és a becsült bérköltség között. Digi Kft.:A Digi KFt.-nél is túlértékelt, de az eltérés csak 10000 Ft-ot mutat.


A fenti adatok alapján nyilvánvalóan a GTS Datanet-et választanám, hiszen pozitív eltérés tapasztalható a becsült és a tényleges bérköltség között. Az eltérés 13333,34 Ft, tehát több bért kapok, mint amennyi elvárt lenne.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Mi éri meg jobban? Több bért kapni az elvártnál vagy pedig a többi tényező fontosabb mint a bér?

Az elemzésem alapján én a bérköltség szempontjából vizsgáltam a különböző munkahelyeket, melyeknél a legkedvezőbb választás a GTS Datanet lenne, hiszen ott kapok a legtöbb bért a többi tényezőt is figyelembe véve.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vita tárgya lehet, hogy vajon attól függetlenül, hogy a GTS Datanetnél megéri dolgozni, hiszen túlfizetett leszek ha ott dolgozok, megéri-e nekem, hiszen alapvetően 4 órát utazok mindennap, ezenkívül a mennyiségi pótlék is csak 20 db levél után jár. A sok utazás, illetve a napi hajtás előidézője lehet a munkahelyi stressznek, mely rendkívül káros hatással lehet az egészségemre. A hvg szerint a munkahelyi stressz főként a fiatalabb női munkavállalóknál szívproblémákat okozhat. (http://hvg.hu/cimke/munkahelyi+stressz) Természetesen nem csak az ingázás illetve a mennyiségi pótlék van hatással a munkahelyi stressz kialakulására, hanem a főnök hozzáállása is nagymértékben befolyásolhatja. Azonban az elemzésből ezek a befolyásoló tényezők nem mutathatók ki, így egyelőre a legjobb választásnak továbbra is a GTS Datanetet tartanám.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok